Středa 27. ledna. Svátek má Ingrid.

Trhy dnes: Akciové trhy klesají, Euro posiluje před ECB a Florida se připravuje na hurikán Irma

06.09.2017 | 12:12 0 Komentářů

Akcioví investoři v půli týdne nemají mnoho důvodů k optimismu; euroví býci útočí před zítřejším zasedáním ECB; k východnímu pobřeží Spojených států se žene další přírodní živel, tentokráte nesoucí jméno Irma.

Světové akciové trhy ve středu klesají, investoři mají hned několik důvodů k neklidu, jedním z nich jsou zprávy o připravovaném testu mezikontinentální balistické střely Severní Koreou. Na sobotu připadá svátek Gaecheonjeol, který připomíná vznik prvního státu na území Kor. poloostrova. Je uznáván jak v jižní, tak severní části.

Krátí se také lhůta na zvýšení amerického dluhového stropu (do konce září). V souvislosti s ním se bude jednat i o balíčku na obnovu škod po bouři Harvey. Hlasování v senátu by mělo proběhnout do konce týdne, otázkou je, zda se podaří prosadit obojí zároveň.

Euro dnes na páru s dolarem posiluje o pětinu procenta, trh zítra od ECB očekává zejména indicie, co se týče výhledu měnové politiky (konec QE, zvedání sazeb) a také novou makroekonomickou prognózu. Analytici čekají snížení inflačního odhadu v souvislosti se silnějším eurem, odhad HDP by naopak mohl být zvýšen, eurozóna je již z nejhoršího venku.

Hurikán Irma zasáhl ostrovy v oblasti Karibiku a zvyšuje se pravděpodobnost, že ve značné síle zasáhne i floridský poloostrov. Na jeho západě již byla nařízena evakuace.

Filip Tvrdek, Fio banka, a.s.

Filip Tvrdek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.