Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Trh sleduje vývoj jednání kartelu OPEC; Rusko snížení produkce nenabídlo

24.11.2016 | 15:20 0 Komentářů

Jednání expertů členských zemí kartelu OPEC začátkem týdne skončilo podle delegátů úspěšně. Nadále jsou nevyřešená témata v případě Íránu a Iráku, nicméně podle ministrů těchto zemí se jednání vyvíjí pozitivně. OPEC po zemích mimo kartel požaduje, aby se k dohodě o snížení produkce ropy připojily. Týká se to hlavně Ruska, které těží na nových postsovětských maximech. U těchto úrovní Rusko nabízí zmrazení produkce ropy, což může potenciální dohodu kartelu ohrozit.

Rusko nedávno sice nabídlo snížení produkce ropy. Později se ale zjistilo, že se tato nabídka týkala plánovaných úrovní na příští rok, které jsou vyšší než v současnosti. Rusko se tedy pokusilo o to, aby se nabídka zmrazení produkce interpretovala jako snížení produkce ropy.

Ruský ministr pro energetiku Alexander Novak dnes oznámil, že Rusko může těžit o 200-300 tisíc barelů méně než plánovaná produkce v roce 2017. Dále zmínil, že zmrazení produkce je pro Rusko obtížné, protože plánovala vyšší produkce ropy na příští rok.

Následující graf ukazuje vývoj změny produkce ropy od konce ledna 2015 kartelu OPEC a Ruska.

Pokud by se OPEC dohodl, tak by se mohlo jednat až o 1,1 mb/d. OPEC žádá po nečlenských zemích snížení produkce o 500 tisíc barelů. V září se OPEC dohodl na předběžné dohodě zahrnující těžební limit kartelu na úrovni 32,5-33 mb/d.

Ministr Nigérie pro ropu Kachikwu oznámil, že role Ruska je pro dohodu kritická.

Zdroj: Bloomberg

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.