Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Trh práce v Británii pozitivně překvapil, riziková aktiva porážejí bezpečné přístavy, analýza GBP/JPY, USD/CAD a STŘÍBRA

18.02.2015 | 13:00 0 Komentářů

Nálada na finančních trzích se od začátku týdne příliš nezměnila. Trhy žádným způsobem nereflektují selhávající jednání mezi Řeckem a eurozónou a porušování příměří na Ukrajině. Riziková aktiva (akcie, AUD, NZD) posilují a ta bezpečná (dluhopisy, drahé kovy) oslabují (výnosy z amerických dluhopisů rostou). Trhy stále doufají, že Řecko a evropští partneři se nakonec domluví. Zlato včera oslabilo o 1,8 procenta, stříbro oslabilo přes 5 procent a ztráty inkasovaly i platina a palladium. Naopak ropa opět posílila. V této souvislosti doporučujeme sledovat náš včerejší graf ropy.

Ve svém včerejším projevu guvernér švýcarské centrální banky (SNB) Jordan uvedl, že frank (CHF) je z jeho pohledu stále silný a banka je připravena intervenovat, bude-li potřeba. Ačkoliv švýcarský frank částečně smazal své zisky poté, co SNB uvolnila fixační pásmo vůči euru na úrovni 1.20, je stále o 10 procent silnější, než před zrušením fixace kurzu.

V noci zasedala japonská centrální banka (BoJ), která uvedla, že nyní nevidí důvod k dalšímu zvýšení objemu pumpovaných peněz do ekonomiky. Banka je však ochotna změnit svůj postoj v případě, že se zhorší výhled růstu inflace.

Britská libra (GBP) dnes posílila vůči euru na 7letá maxima poté, co data z trhu práce ukázala, že týdenní mzdy v posledním čtvrtletí včetně bonusů meziročně posílily o 2.1 procenta. Výsledek překonal očekávání i předchozí vývoj platů. Pozitivním znakem je, že mzdy díky nízké inflaci (prosinec +0,5% y/y) dosahují reálného růstu. Růst reálných mezd je klíčem k zvyšování úrokových sazeb v Británii. Míra nezaměstnanosti v prosinci klesla na 5,7 z 5,8 procenta, což jsou 6letá minima.

GBP/USD v reakci na tato výborná data posílil o 0,6 procenta k úrovni 1.5437 z hodnoty 1.5377, u níž se měnový pár obchodoval před zveřejněním dat. Zápis ze zasedání centrální banky odhalil, že všech 9 členů bankovní rady hlasovalo jednotně za ponechání základní úrokové sazby na úrovni 0,5 procenta. Investoři očekávají, že banka přistoupí k zvýšení sazeb nejdříve za rok, a to hlavně kvůli nízkým hodnotám inflace, i navzdory solidním makroekonomickým datům.

Dnes ECB rozhoduje o tom, zdali prodlouží platnost nouzové linky likvidity (ELA) pro Řecko. To navíc žádalo o navýšení objemu peněz, které plují do země přes tento kanál. Německo je v opozici proti navýšení obejmu likvidity.

Dnes večer bychom měli sledovat zveřejnění zápisu z lednového zasedání americké centrální banky (Fed). Ze samotného zasedání vyplynulo, že bankovní rada je spokojená s ekonomickým růstem, avšak pečlivě sleduje pomalejší růst cenové hladiny, jež je klíčovým faktorem k zvýšení úrokových sazeb. V případě horších zpráv z USA (naznačení pozdějšího růstu úrokových sazeb a přikládání vyšší váhy nižší inflaci než lepčím makrodatům) by mohla libra využít dnešní pozitivní nálady na trhu a dále posilovat až k hodnotě 1.55.

GBP/JPY bojuje se zónou rezistence. V případě jejího proražení směrem nahoru se otevřeměnovému páru prostor k dalšímu růstu, k předchozím maximům.

USD/CAD konsoliduje svůj předchozí růst v klesajícím trojúhelníku. Ideální je být připraven na proražení obou stran. V případě protnutí hladiny „supportu“ lze očekávat pokles až k hodnotám 1.2065, případně až ke kulatému číslu 1.2000. CAD by mohl těžit z posilující ceny ropy. Nicméně klíčový bude podle všeho dnešní zápis ze zasedání amerického Fedu. V případě růstu USD/CAD nás čeká postupné testování předchozích vrcholů.

Stříbro se pohybuje v klesajícím kanálu, který by ho mohl postupně dovést k jednotlivým hladinám podpory 16.20 a 15.55. Klesající trend může zvrátit Ukrajina nebo Řecko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.