Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Trh práce pokračuje v poklesu s pozvolnou stabilizací

08.01.2010 | 16:36 0 Komentářů

Změna počtu nezaměstnaných (nonfarm payrolls) –  prosinec 2009
 
skutečnost:      -85 000
 
očekávání:       0
předchozí:       4 000 (revize z -11 000)
 
Americká ekonomika v prosinci  ztratila 85 000 pracovních míst, což zklamalo trh, který očekával stagnaci zaměstnanosti.  Propouštění se celý rok 2009 vytrvale zmírňuje, ale zůstává velmi výrazné. Listopadové pozitivní překvapení (+4 tisíce) se ukázalo jako jednorázový ústřel a prosincová data zapadla zpět do trendu pozvolné stabilizace po velkém propadu trhu práce na přelomu 2008/2009.
Vyšší pokles míst stále zůstává ve výrobních oborech. Zaměstnanost ve stavebnictví poklesla o 53 tisíc míst a v průmyslu o 27 tisíc. V obou oborech se propouštění stabilizuje jen pozvolně. Ve službách přišlo o práci 4 tisíce osob, přitom celkový výsledek výrazně ovlivnil pokles v pohostinství (-25 tisíc) a státním sektoru (-21 tisíc). Bez tohoto vlivu by služby stejně jako v listopadu vytvářely nová místa.
 
Slábnoucí propuštění nevede k výraznějšímu nárůstu míry nezaměstnanosti, která v prosinci stagnovala na úrovni 10,0 %.
 
Až na listopad 2009 klesá americký trh práce nepřetržitě 2 roky. V ekonomice se ztratilo 7,6 miliónu pracovních míst a zdvojnásobila se nezaměstnanost. Dramaticky se prodloužila průměrná délka nezaměstnanosti na nejvyšší hodnotu v poválečné historii. Firmy evidentně pokračují v propouštění, přičemž nabírání nových pracovníků dále odsouvají do budoucnosti. Dlouhodobá nezaměstnanost je to největší riziko pro ekonomiku a společnost. Vývoj podporuje náš názor, že stabilizace a oživení bude velmi pozvolné a vyžádá si delší čas.
Slabost trhu práce je výrazné negativum pro americkou ekonomiku, v které spotřeba domácností tvoří 70 % HDP.
 
Akcie po zveřejnění zprávy v Evropě propadly zhruba o 0,8 %. Futures na americké indexy indikují pokles asi o 0,4 %. Výnosy amerických dluhopisů propadly o 10 bazických bodů. Dolar k euru oslabil o 0,8 % na 1,440 USD/EUR.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.