Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

Třetí kvartál je za námi a další výsledková sezóna přichází

03.10.2012 | 16:38 0 Komentářů

Co přineslo třetí čtvrtletí na akciovém trhu v USA? Kdo nejvíce posílil a kdo má naopak co dohánět? Bude se dařit opět stejným firmám?

Za zahájení hlavní výsledkové sezóny se tradičně považuje den, kdy své výsledky hospodaření zveřejňuje výrobce hliníku Alcoa. Nyní tento den připadá na 9. října. Jistě nebude na škodu si necelý týden před zahájením zrekapitulovat nejdůležitější čísla z uplynulých tří měsíců.

Tržní kapitalizace – přetahovaná o třetí příčku na stupni vítězů

Vzhledem k velmi rozsáhlému počtu titulů na trhu v USA se budeme věnovat jen těm „nejdůležitějším" společnostem. Jako měřítko byla zvolena tržní kapitalizace a vybráno bylo 50 největších firem. A hned u zmíněné tržní kapitalizace stojí za to se pozastavit. Bez povšimnutí totiž nemůže zůstat Apple, který se osamostatnil na špici s hodnotou nad 613 mld. USD před druhým Exxon Mobil se 422 mld. USD. Zajímavá bitva se však vede zejména o třetí místo. Ve hře je hned několik společností z nichž nejlépe je na tom Microsoft, Wal-Mart a Google, které si shodně připisují hodnotu v blízkosti 247 mld. USD.Google se tedy zejména díky úspěchu na trhu se „smartphony" dotáhl na Microsoft.

Nedostižný Google

Ten, kdo do Googlu investoval před třemi měsíci, rozhodně nelituje. Akcie od té doby vyrostly o téměř 29 %. Druhé i třetí místo mezi padesáti „giganty" obsadily banky. Citigroup posílila o 20 % a Goldman Sachs o necelých 19 %. Na chvostu se usadil Intel, který má po 15% propadu rozhodně co dohánět.

Minulá výsledková sezóna – kdo nejvíce překvapil

V porovnání s vývojem akcií je také zajímavý pohled na výsledky firem reportované v předchozím kvartálu. Agentura Bloomberg využívá pro hodnocení reportovaných výsledků hospodaření indikátory „překvapení", které porovnávají především zisk a tržby s konsensem analytiků. Nejlépe si při porovnání čistého zisku s očekáváním analytiků vedl JPMorgan, který překonal očekávání o 36,5 %. Akcie banky navzdory několika kauzám posílily za uplynulé 3 měsíce o 14 %.

Přes 17 % předčil konsensus Amgen, jehož akcie posílily o 15 %. Další v pořadí byl Goldman Sachs.

Málokdo by asi hádal, že poslední příčku s negativní hodnotou překvapení (-10,2 %) zaujímá Apple, který přesto posílil o solidních 10 %.

Bude se historie opakovat?

Na JPMorgan se kladou opět nemalé nároky. Poté, co firma v minulém kvartálu oznámila upravený zisk na akcii ve výši 1,09 USD, činí konsensus analytiků 1,18 USD. Tržby by pak měly narůst z 22,89 mld. USD až na 24,23 mld. USD. Firma představí své výsledky již 12. října společně s Googlem. Jeho zisk na akcii by měl podle analytiků narůst z 10,12 USD na 10,52 USD a tržby by se měly navýšit z 8,36 mld. USD až na 11,92 mld. USD.

Méně se v porovnání s předchozím kvartálem očekává od farmaceutické společnosti Amgen, která „vyloží karty" 23. října. Po předchozím upraveném EPS ve výši 1,83 USD se čeká jen 1,47 USD při poklesu tržeb z 4,48 mld. USD na 4,23 mld. USD.

Mohutný nárůst zisku se očekává od banky Goldman Sachs. Ta má zvýšit zisk na akcii z 1,78 USD na 2,22 USD a tržby navýšit z 6,63 mld. USD na 7,11 mld. USD. Výsledky zveřejní 16. října.

Apple by měl navýšit tržby z 35,02 mld. USD na 36,25 mld. USD, ale zisk na akcii podle analytiků poklesne z 9,32 USD na 8,89 USD. Na výsledky si počkáme do 25. října.

Rudolf Plachý, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.