Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

TradeFio – update k výsledkům EnerNOCu za 1Q 2013

07.05.2013 | 14:11 0 Komentářů

Shrnutí výsledků a konferenčního hovoru za 1Q 2013.

Včera po uzavření obchodování v USA zveřejnil své výsledky poskytovatel Demand Response služeb, EnerNOC (ENOC). V prvním kvartále společnost zvýšila tržby meziročně o 34,4 % na 32,85 mil. USD (odhad 31,13 mil. USD) a ztrátu na akcii -0,88 USD (odhad -0,91 USD – 2,3% y/y). Společnost zároveň potvrdila výhled pro letošní rok, který představila ve 4Q 2012. Pro 2Q 2013 očekává společnost tržby v pásmu 32 až 38 mil. USD a ztrátu 0,97 až 1,12 USD na akcii.

Výsledky hodnotíme pozitivně, když se společnosti podařilo zvýšit hrubý zisk o 80,93% na 10,653 mil. USD, což lze vysvětlit silnějším nárůstem tržeb oproti nárůstu nákladů na prodeje (+19,6%). Hrubá marže dosáhla 32%. Vzhledem k očekávání společnosti, že výše marže by se měla růst z loňských 44% se lze domnívat, že akcelerace marže se uskuteční ve 2. polovině letošního roku (tažena historicky silným 3Q a pokračujícím snižováním nákladů při správě DR aktiv). Ikdyž samotný čistý zisk zaznamenal mírné zhoršení v porovnání s loňským rokem (-6,8% y/y), lze to přisuzovat nárůstu provozních nákladů o 20% (v souvislosti s investicí do nové centrály společnosti). Tuto investici přitom společnost hodlá dokončit ve 2Q. Pozitivně dále hodnotíme i vývoj provozní cash flow, která dosáhla 6,78 mil. USD oproti -188 tis. USD v loňském roce a zlepšení samotného FCF o 42,3% na -2,16 mil. USD.

Provozní ukazatel PLUM (Peak Load Under Management), který představuje množství megawattů v programu Demand Response, zůstal oproti 4Q 2012, kdy byl tento ukazatel zaveden nezměněn na 24 000 – 27 000 MW. Společnost díky rostoucím datům, kterými disponuje od svých zákazníků, nadále rozšiřuje svoje produktové portfolio o nové služby, které buduje právě na těchto datech. Velmi pozitivně hodnotíme trend diverzifikace tržeb, kdy podíl hlavního zákazníka, operátora elektrické sítě PJM, klesl z dřívějších úrovní u 70-60% na současných 40%. To je důsledkem úspěchu společnosti na zahraničních trzích (především Austrálie) a také nových služeb (nedávný kontrakt zaměřující se na DR služby v oblasti zemědělství).

V konferenčním hovoru mimo jiné zaznělo, že díky snižování kapacit na výrobu elektřiny (generation capacity retirements) by provozovatelé sítí mohli mít problém s udržováním 15% rezervní marže v případech neočekávaného přepětí elektrické sítě. Pro dosažení této rezervy by tak mohli více sahat po alternativních zdrojích jako je právě Demand Response. Z tohoto by tak v budoucnu mohla společnost profitovat a zvyšovat svůj tržní podíl. Zároveň management uvedl, že na blížící se aukci BRA, má společnost dostatek finančních zdrojů a je dobře připravena se v ní účastnit. V neposlední řadě byla mezi dotazy položena i otázka na využití hotovosti v bilanci (dividenda, zpětný odkup akcií, akvizice), která dosahuje téměř 20% tržní kapitalizace společnosti. Nevíme zdali se nový finanční ředitel nechal unést, každopádně naznačil, že on sám není příznivcem toho, aby nadbytečná hotovost zůstala využita a zmínil také, že čím dál více rychle rostoucích společností vyplácí dividendu. Osobně se nedomníváme, že by měla společnost v brzké době k tomuto kroku přistoupit. Tato zmínka však může být vnímána pozitivně. Co se týče potencionálních akvizice, v takovém případě by se jednalo spíše o menší akvizice.

Obecně tedy hodnotíme výsledky pozitivně a očekáváme i pozitivní reakci trhu. Nadále platí naše teze, že dalším katalyzátorem v příštích týdnech mohou být právě výsledky aukce PJM na rok 2016/2017, jak jsme o tom informovali dříve.

Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.