Pátek 30. října. Svátek má Tadeáš.

TikTok bude od neděle stažen z amerických obchodů s aplikacemi

18.09.2020 | 15:55 0 Komentářů

TikTok v neděli zmizí z amerických obchodů s aplikacemi navzdory probíhajícím jednáním ByteDance a Oracle s americkou vládou o provozování aplikace v USA.

V neděli bude TikTok odstraněn z amerických obchodů s aplikacemi, stejně tak čínská sociální síť WeChat. Stane se tak na základě dvou nařízení prezidenta Donalda Trumpa. Ve třetím nařízení také přikázal firmě ByteDance, která TikTok vlastní, aby prodala své podíly TikTok v USA.

Americké ministerstvo obchodu, které nařízení vykoná, nakonec upustilo od nucení společností Apple a Google k odejmutí aplikací TikTok a WeChat z čínských obchodů s aplikacemi. Vyhlásilo však také v USA zákaz transakcí souvisejících se zmíněnými aplikacemi. ByteDance se mezitím snaží uzavřít partnerství s americkou firmou Oracle.

Společnosti navrhují vytvořit separátní verzi TikTok řízenou zcela americkým představenstem a bezpečnostní komisí vedenou osobou se státní bezpečnostní prověrkou. Tato nová společnost by byla zpočátku většinově vlastněná firmou ByteDance, ale veřejně by byla veřejně obchodovaná v USA. ByteDance a Oracle o této variantě stále jednají s americkou vládou.

O bezpečnosti řešení, kdy by vlastnictví aplikace bylo stále v rukou Číny, pochybuje prezident Trump a také několik amerických senátorů. Ti si stěžují, že by tato dohoda umožnila ByteDance udržet si kontrolu nad algoritmem aplikace.

Američané si již nainstalované aplikace TikTok a WeChat budou moci ponechat na svých zařízeních, uvádí anonymní zdroj agentury Bloomberg. Nebudou však pro ně již dále dostupné aktualizace a brzy tak ztratí na funkčnosti.

Prezident Trump v posleních měsících vůči Číně uplatňuje tvrdý přístup. Posledním příkladem jsou právě opatření proti TikTok. Kritici zpochybňují nutnost těchto kroků proti aplikaci, která je spíše užívána teenagery. Bezpečnostní experti však tvrdí, že data, která TikTok shromažďuje, ohrožují národní bezpečnost USA.

Akcie firmy Oracle (ORCL) klesají o 2,5 %, akcie firmy Facebook (FB US) rostou o 2 %, akcie firmy Snapchat (SNAP US) posilují o 2,4 %, akcie firmy Twitter (TWTR) stoupají o 1 % a akcie firmy Pininterest (PINS) rostou o 1 %.

Zdroj: The Financial Times

Jan Tománek
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.