Pondělí 17. prosince. Svátek má Daniel.

ThyssenKrupp a jeho problémy s řídící strukturou

05.12.2012 | 11:47 0 Komentářů

Jeden z nejstarších hráčů v německém průmyslu ocelářský koncern ThyssenKrupp (TKA) si v posledních letech prošel obtížným obdobím.

Téměř osudovou se pro společnost projevila nešťastná investice do oceláren v Brazílii a USA, ve které společnost utopila 9 mld. EUR (110 % své tržní kapitalizace). Velký dluh omezující nové investice, obvinění z narušení tržní soutěže a pokračující slabost světové ekonomiky přispívají k nezáviděníhodné pozici společnosti.

Její dosavadní přežití však svědčí o tom, že společnost stále dokáže konkurovat. CEO Heinrich Hiesinger se dokázal zbavit ztrátových závodů za přijatelnou cenu a zároveň snížil firemní dluh. Jeho práci však zásadním způsobem omezuje zastaralá řídící struktura společnosti. 25,3 % akcií totiž vlastní Kruppova nadace, která byla založena, aby udržela společnost pohromadě. Její vedoucí Berthold Beitz opakovaně zablokoval návrhy na navýšení kapitálu (který si nadace nemůže dovolit) a zároveň trvá na pokračující výplatě dividend, díky kterým může nadace financovat svou charitativní činnost. Tyto faktory nadále komplikují pružnou reakci na měnící se podmínky na trhu.

Akcie společnosti dnes rostou o 1,60 % na 15,84 EUR.

Zdroj: Reuters

Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.