Úterý 09. března. Svátek má Františka.

Těžba ropy z břidlic bude nadále růst navzdory propadu cen ropy

18.11.2014 | 15:59 0 Komentářů

Firmy těžící ropu z břidlic plánují nárůst produkce navzdory poklesu cen ropy na čtyřletá minima. Devon Energy Corp. (DVN), Continental Resources Inc. (CLR) a EOG Resources Inc. (EOG) oznámily, že očekávají vyšší produkci z primárních ložisek a zanechají těžbu v méně efektivních.

Podle amerického Úřadu pro energetické informace produkce v USA dosáhla poprvé od roku 1983 9 mil. barelů za den. Strategií části zemí OPEC včetně Saudské Arábie je stlačit cenu ropy na takovou úroveň, aby došlo k vytlačení amerických těžařů z trhu. Nicméně americká těžební firma Devon Energy za 3Q těžila 136 tisíc barelů za den a plánuje na příští rok navýšit těžbu až o 25 % při menším počtu vrtů. Konkurent Continental Resources, produkující 128 tisíc barelů za den ve 3Q, vyčlenil 600 mil. dolarů z rozpočtu na rok 2015 ke stavbě nových vrtů. Rovněž plánuje navýšit těžbu až o 21 %. Firma těžící 293 tisíc barelů za den EOG Resources oznámila, že plánuje dvouciferní růst produkce v příštím roce.

Někteří analytici se domnívají, že by mohlo dojít ke snížení produkce ropy kartelem OPEC. O tom se bude rozhodovat 27. listopadu. Nicméně snížení produkce ropy zvýší její cenu, a tím se zvýší motivace amerických těžařů investovat do větší produkce. Je možné, že snížení produkce kartelem OPEC bude nahrazeno vyšší produkcí USA. Proto se hovoří o cenové válce mezi kartelem OPEC a americkými producenty ropy z břidlic.

Podle společnosti poskytující služby pro těžařské firmy Baker Hughes Inc.se počet vrtů od 10. října snížil o 31 na 1578.

Důvodem rostoucí produkce ropy či plynu v USA i při nižším počtu vrtů je zlepšující se technologie, která zvyšuje efektivitu těžby.

Ropa Brent s dodáním v prosinci aktuálně klesá o 0,86 % na 78,63 dolaru, zatímco ropa WTI je níže o 0,81 % na 75,03 dolaru.

Zdroj: Bloomberg

Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.