Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Těžařská společnost Freeport-McMoRan připravuje vyčlenění ropné divize

06.10.2015 | 16:37 0 Komentářů

Těžařská společnost Freeport-McMoRan (FCX) před dvěma lety koupila ropnou a plynovou divizi a nyní připravuje její vyčlenění do samostatné společnosti kvůli nízkým cenám ropy.

Představenstvo se dnes shodlo, že zváží případné vyčlenění, přičemž se s akcionáři vedla diskuze. Na stole jsou různé možnosti jako vyčlenění společnosti akcionářům, vytvoření společného podniku a dodatečné snížení investic.

Freeport je největší producent mědi obchodovaný na burze. Přičemž 60 % tržeb je zastoupeno právě prodejem mědi. Společnost dále těží zlato, ropu, plyn nebo kobalt.

V roce 2013 se téměř 6x zvýšil dluh společnosti, když se koupily ropné společnosti Plains Exploration & Production a McMoRan Exploration.

Společnost již dříve oznámila, že by 20 % ropné a plynové divize zvažovala formou IPO přenést na burzu k obchodování. Tím by těžařská společnost získala prostředky k financování závazků.

Aktivistický investor Carl Icahn v srpnu vlastnil 8,8 % akcií Freeport. Icahn oznámil, že hodlá diskutovat se společností kapitálové výdaje, bonusy pro představenstvo a kapitálovou strukturu.

Akcie (FCX) dnes rostou o 3,75 % na 11,61 dolaru. Tržní kapitalizace společnosti činí 13,19 mld. dolarů. Za posledních 12 měsíců akcie ztratily 64 % ze své hodnoty.

Zdroj: Bloomberg

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.