Pátek 06. srpna. Svátek má Oldřiška.

Těžař Barrick Gold prodal svůj poloviční podíl v dolu Kalgoorlie za 750 mil. USD

18.11.2019 | 11:29 0 Komentářů

Kanadský těžař zlata Barrick Gold prodal svůj poloviční podíl v australském dolu za 750 mil. USD, protože se společnost dále chce soustředit pouze na aktiva v plném vlastnictví.

Fotka dolu Kalgoorlie

Fotka dolu Kalgoorlie’s Super Pit z roku 2005, zdroj: Brian Voon Yee Yap (CC BY-SA 3.0)

Kanadská těžařská společnost Barrick Gold, jejíž akcie se obchodují také na newyorské burze, oznámila prodej svého 50% podílu v australském dolu Kalgoorlie za 750 mil. USD v hotovosti. Kupujícím je společnost Saracen Mineral Holdings, jejíž akcie jsou součástí indexu ASX200.

„Prodej našeho neprovozního podílu v dolu Kalgoorlie je prvním krokem našeho plánu do konce příštího roku prodat nejádrová aktiva za 1,5 mld. USD. Ačkoliv tento ikonický zlatý důl byl hodnotným přispěvatelem po řadu let, jako aktivum nespadá do naší strategie provozování dolů v našem vlastnictví. Tento prodej nám umožní zaměřit naše portfolio na jádrové podnikání,“ řekl Mark Bristow, výkonný ředitel Barricku.

Prostředky z transakce, jejíž dokončení se očekává ještě letos, dále posílí rozvahu společnosti, umožní jí investovat do budoucnosti a podporovat závazek přinášet výnosy svým akcionářům, uvádí Barrick v prohlášení.

Podle Anrewa Kaipa, analytika BMO Capital Markets, se Barricku podařilo za stárnoucí důl získat dobrou cenu. Jeho hodnotu podílu odhadovali na 614 mil. USD.

Zbývající životnost dolu se zásobami 7,3 mil. uncí je přibližně 12 let a loni vyprodukoval přes 490 tis. uncí, uvádí deník The Financial Times. Existuje však možnost zlato těžit také z hloubky.

Akcie společnosti Barrick v New Yorku (GOLD) v předburzovní fázi ztrácí 0,4 % na 16,5 USD.

Zdroj: Barrick Gold, The Financial Times

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.