Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Textilka Inditex pokračuje v růstu, zisk ovšem poklesl kvůli agresivnímu rozšiřování do Asie

17.09.2014 | 09:33 0 Komentářů

Španělský Inditex, dle tržeb největší módní společnost na světě, dnes ohlásil výsledky za první pololetí roku, končící v červenci. Tržby firmě vzrostly na 8,09 mld. EUR (+5,6 %), čistý zisk klesl na 928 mil. EUR (-2,4 %). Zisk na jednu akcii dosáhl 0,298 EUR.

Do hospodaření se negativně promítly změny měnových kurzů. Hlavním příkladem je diplomatické napětí v Rusku, na třetím největším trhu Inditexu, kvůli kterému výrazně oslabil ruský rubl. Celkově měnové pohyby snížily tempo růstu tržeb o čtyři procentní body. Růst tržeb v konstantních měnách dosáhl 11% tempa. Oslabení eura ze strany ECB by se tak do hospodaření Inditexu promítlo velmi pozitivně. Společnost proto, na základě projevů guvernéra Maria Draghiho, očekává, že pohyby měnových kurzů budou mít v příštích kvartálech pozitivní vliv na hospodaření.
Za posledních 12 měsíců společnost rozšířila počet svých prodejen o 6 % na celkový počet 6460. Dne 3. listopadu bude firma svým akcionářům vyplácet pololetní dividendu ve výši 0,242 EUR. Celkově tak ze zisku 2013 bude na jednu akcii vyplaceno 0,484 EUR.

Akcie (IXD1) otevírají dnešní obchodování o 1,5 % níže na ceně 23 EUR.

Zdroj: Inditex, Wall Street Journal

Martin Bernat, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.