Úterý 09. března. Svátek má Františka.

Tesla zůstane veřejně obchodovatelnou společností

27.08.2018 | 16:43 0 Komentářů

Přesně před 16 dny Elon Musk zveřejnil svůj tweet, ve kterém oznámil plán na stažení Tesly z burzy. Mnohé tím překvapil, držitele krátkých pozic naštval, a to dokonce tak, že za pouhé tři dny se začaly objevovat soudní žaloby za manipulaci s trhem.

Akcie Tesly 7. srpna se obchodovaly těsně pod hranicí 380 USD, zatímco na konci července se cena pohybovala na hranici 300 dolarů. Nicméně stejným způsobem, jakým Tesla zhodnotila, takovým zamířila poté směrem na jih a dnes se pohybuje kolem 320 USD.

Ukazuje se totiž, že Muskův plán stažení Tesly a jeho výrok o zajištěném financování, který budil dojem, že už stačí jen souhlas akcionář, není hotový a neochvějný, jak se zprvu zdálo.

Minulý čtvrtek se sešlo představenstvo Tesly ve své továrně ve městě Fremont, kde Musk členům představenstva oznámil, že Tesla zůstane veřejně obchodovatelnou společností a oni souhlasili.

Musk svůj plán ukončil ještě dříve, než ho stihl uvést zcela do pohybu. Je možné, že svou dřívější jistotu ztratil poté, co se někteří investoři rozhodli Muska nepodpořit, včetně klíčového článku, Saudské Arábie. Odchod z burzy by také donutil některé technologické podílové fondy se zbavit svých podílů. Plán by také vytlačil zástupy malých akcionářů, velkým nadšenců, někdo by se nebál použít výraz fanatiků do elektrických automobilů, kteří jsou ochotni přehlížet vratké finanční zdraví automobilky a dlouhodobou neschopnost dosáhnout produkčních cílů v naději, že jednoho dne se z Tesly stane masově automobily produkující automobilka.

O stáhnutí Tesly z burzy Musk přemýšlel léta. I když akcie od konce roku 2016 posílily o 76 %, Musk byl posedlý spekulanty v short pozicích, na které si také mnohokrát veřejně stěžoval.

Nyní Americká komise pro cenné papíry a burzy vyšetřuje jeho prohlášení pro podezření z manipulace.

Před Muskem je nyní úkol, na který všichni jeho investoři čekají –  započít výrobu v měřítku a nákladech, které s Tesly udělá mainstreamový automobil. Společnost má výraznou dluhovou zátěž splatnou příští rok a někteří dodavatelé se začínají obávat o své platby.

Akcie aktuálně oslabují o 3,94 % na 310,11 USD.

Zdroj: WallStreetJournal, Financial Times

Marek Šilhart, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.