Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Tesla zakouší prostředí tvrdé konkurence a ztrácí tržní podíl

12.03.2021 | 10:55 0 Komentářů

Elon Musk v posledních letech prokázal hlad spotřebitelů po elektromobilech. Na růst poptávky nyní reagují konkurenti a dynamicky tak přetváří dosavadní automobilový trh.

 

Deník The Wall Street Journal (WSJ) zveřejnil data, která vykreslují slábnoucí konkurenční výhodu Tesly na trhu elektromobilů. Světově proslulé automobilky jako Ford, Volkswagen, Hyundai, Peugeot a mnoho dalších transformovalo své zaměření na výrobu elektromobilů a Muskově Tesle tak pomyslně šlapou na paty.

Nový model Ford Mustang Mach-E na elektřinu podle WSJ utržil část tržního podílu Tesly, zatímco německý Volkswagen minulý rok v Evropě pokořil Teslu v prodeji plně elektronických vozů.

V západní Evropě během roku 2020 zaznamenala Tesla 98 tis. registrací nových automobilů, což na meziroční bázi značí pokles o 11 %. Celkové registrace se přitom podle Schmidt Automotive Research během posledního roku více než zdvojnásobily. Tržní podíl Tesly tak klesnul z 31 % na 13 %.

Společnosti Volkswagen a General Motors investují dle WSJ miliardy dolarů do vývoje elektromobilů a svou pozornost zaměřují na jejich brzké uvedení na trh. Klesající tržní podíl na americkém a evropském trhu potvrzuje úspěšnost této strategie. Podle Muska by mělo otevření nových továren zvýšit efektivitu dodávání automobilů a snížit cenu Modelu 3 v Evropě o 20 % díky snížení nákladům na dovoz autodílů, pojištění a cla.

Akcie Tesly (NYSE: TSLA) v premarketu klesají o 4,37 % na 669 USD. Volkswagen (ETR: VOW3) během obchodních hodin klesá o 1,42 % na 189,32 EUR, na trhu RM-SYSTÉM (RMS: BAAVOLAG) klesá o 0,84 % na 5930 Kč. General Motors (NYSE: GM) v premarketu klesá o 0,69 0 na 55,94 USD. Ford (NYSE: F) v předburzovní fázi klesá o 0,94 % na 12,69 USD.

Zdroj: The Wall Street Journal, Tesla, Bloomberg

 

Martin Singer, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.