Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Tesla pozastavila přijímání bitcoinů pro nákup vozidel

13.05.2021 | 11:21 0 Komentářů

Ředitel Tesly Elon Musk sdělil, že společnost pozastavila přijímání bitcoinů jako úhradu za svá vozidla, kvůli vysokým nárokům na využívání fosilních paliv.

Jsme znepokojeni rapidně narůstajícím využíváním fosilních paliv pro těžbu a transakce bitcoinů, zejména uhlí,“ uvedl na svém Twitteru Elon Musk, dle kterého přináší kryptoměny slibnou budoucnost, která by však neměla přijít za cenu negativních dopadů do přírodního prostření.

Z vyjádření dále plyne, že Tesla nebude bitcoiny ani prodávat. Obnovení platebního styku s kryptoměnou plánuje společnost zavést v případě, že se těžba přeorientuje na udržitelnější zdroj energie.

 

Muskův komentář k pozastavení bitcoinových plateb (zdroj: Twitter)

 

Není to dávno, co Tesla začala přijímat kryptoměnu za elektromobily a zainvestovala značnou část své hotovosti (1,5 mld. USD) do světově nejznámější kryptoměny. Část této pozice ovšem společnost uzavřela, a podpořila tím své nedávné kvartální výsledky.

 

Elon Musk se mimo jiné na Twitteru také ptal veřejnosti na názor, zda by uvítali, kdyby Tesla začala přijímat dogecoin. Z téměř 4 mil. voličů bylo 78,2 % s návrhem. (zdroj: Twitter)

Bitcoin a spotřeba energie

Výzkumný ústav Cambridge Centre for Alternative Finance (CCAF) uvádí, že těžba bitcoinu si ročně vyžádá 148 TWh (terawatthodin), což je více než spotřebuje celé Švédsko za jeden rok. Větší nároky na energii mají dle CCAF už jen americké domácnosti, které nechávají ledabyle zapojená zařízení v zásuvkách mimo provozní dobu. Zastánci bitcoinu tvrzení o rozsáhlem objemu spotřeby energie oponují.

 

 

Hodnota bitcoinu oproti dolaru po Muskově Tweetu klesla o 5 %. Akcie Tesly (NASDAQ: TSLA) předchozí den poklesly o 4,42 % na 589,89 USD.

Zdroj: The Wall Street Journal, Twitter

Martin Singer
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Martin Singer
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.