Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Tesla bude zařazena do indexu S&P 500 v rámci jednoho kroku 21. prosince

01.12.2020 | 15:49 0 Komentářů

Největší automobilka světa, alespoň co se tržní kapitalizace týče, Tesla bude zařazena do širokého amerického indexu S&P 500 zařazena najednou. Společnost S&P Dow Jones Indices podnikla nebývalý krok, kdy se v listopadu ptala přímo investorů, zda zařazení Tesly do indexu provést najednou či ho rozdělit na dvě části. Na základě hlasů investorů bylo také částečně rozhodnuto.

Tesla Model S, zdroj: Tesla

Tesla Model S, zdroj: Tesla

Tesla bude do indexu zařazena 21. prosince před začátkem obchodování. Podle Wall Street Journal bude šestou největší firmou (podle tržní kapitalizace) v indexu s váhou přes 1 %. Zaujímat tak bude místo mezi společnostmi Facebook a Berkshire Hathaway.

Zařazení Tesly do indexu S&P 500 znamená také přeskupení vah mnoha dalších společností, které jsou v indexu zahrnuty. Mimo jiné stále nebylo oznámeno, která společnost bude v indexu Teslou nahrazena. Rozhodnutí by mělo být oznámeno 11. prosince po uzavření trhu.

Část investorů se obává, že zařazením Tesly do indexu se v důsledku turbulentního vývoje cen jejích akcií může přenést volatilita na ostatní akcie indexu.

Někteří obchodníci a investoři se vyjadřovali ve smyslu, že by bylo lepší zařadit Teslu do indexu postupně ve dvou krocích – první v prosinci, druhý v březnu. Patrick Nichols z Old Mission Holdings uvedl, že zakomponování automobilky s největší tržní hodnotou ve dvou částech by mělo menší celkový dopad na trh.

Automobilka Tesla od 16. listopadu, kdy její začlenění do jednoho z nejznámějších světových akciových indexů bylo oznámeno, posílila o 43 %. Dnes připisuje 2,8 % od včerejší uzavírací ceny.

Zdroj: Wall Street Journal, Bloomberg

Michal Fric
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.