Středa 27. ledna. Svátek má Ingrid.

Tendr na výstavbu nového bloku v Dukovanech již letos vypsán nebude, vše se posouvá do roku 2021

09.12.2020 | 14:34 0 Komentářů

Tendr na výstavbu nového bloku Dukovan nebude vypsán ještě teď v prosinci, jak se plánovalo dle posledního harmonogramu, termín se posouvá do příštího roku. Dnes o tom rozhodl Stálý výbor pro jadernou energetiku. Zprávu hodnotíme ve vztahu k akciím ČEZu neutrálně.

Přípravy na potenciální výstavbu nového cca 1000 – 1200 megawattového bloku jsou teprve na počátku, posunutí termínu vypsání tendru nevnímáme jako něco neobvyklého. Ostatně již v původních plánech z počátku roku 2019 se počítalo s tím, že výběrové řízení na dodavatele by mohlo být vypsáno buď koncem letošního roku nebo v průběhu roku 2021.

I po vypsání tendru je však k reálné realizaci projektu ještě daleko, když potenciální začátek stavby je plánován na konec dvacátých let, rovněž stále není jisté, zda nakonec investorem bude ČEZ nebo potenciální stavba v průběhu let přejde na bedra státu či zda k výstavbě nakonec vůbec dojde. Z pohledu ČEZu je nyní podstatné, že má se státem domluvené garance, tedy možnost v příštích letech v případě nepříznivých podmínek projekt odprodat státu, dále získání úvěru za zvýhodněných podmínek a hlavně dohodu o budoucím stanovení garantované výkupní ceny elektřiny z nového bloku.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.