Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

Tempo růstu mezd zpomaluje velmi pomalu

Podle Českého statistického úřadu vzrostly tuzemské mzdy ve druhém čtvrtletí meziročně o 7,2 % v nominálním vyjádření a o 4,3 % v reálném vyjádření. Jedná se tak o velmi mírné zpomalení z temp 7,5 % nominálně a 4,7 % za první čtvrtletí, které byly revidovány o desetinku vzhůru. Mzdy ve druhém čtvrtletí tak byly cca 0,2 % nad tím, co čekala ČNB i finanční trh.

Průměrná měsíční mzda tak dosáhla 34 105 Kč. Když si zaměstnance seřadíme od největšího platu po nejmenší a ukážeme doprostřed, jeho mzda činí 29 127 Kč (tzv. mediánová mzda). Nejrychlejší meziroční růst mezd zaznamenávají zaměstnanci ve školství, kterým bylo přidáno na začátku roku a také v  administrativě. Menší nárůsty mezd jsou naopak v sektoru těžby či energetice. Hlavním tahounem růstu mezd tak zůstává stát, který v novém roce plošně zvyšoval platy státních zaměstnanců.

Počítáme s tím, že česká ekonomika bude postupně zpomalovat a ruku v ruce s tím bude zpomalovat i tempo růstu mezd. Pro letošek počítáme s růstem mezd průměrným tempem 6,5 % po loňském nárůstu o 7,6 %. V příštím roce čekáme zvýšení mezd v průměru o 5,3 %.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.