Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Téma solární daně zpět na programu?

30.11.-0001 | 00:00 0 Komentářů

Ústavní soud včera rozhodl, že stát musí zaplatit celou podporu stavebního spoření za loňský rok místo dříve schválené snížené hodnoty. Soud neuznal retroaktivní charakter změny (HN). Někteří právníci odhadují, že tyto závěry ústavního soudu by mohly být aplikovány i na srážkovou 26% daň na solární energii. V takovém případě by ČEZ získal zpět asi 350 mil. Kč (1% očekávaného čistého zisku). (Petr Bártek, Analytik, brokerjet České spořitelny)

Ministerstvo životního prostředí o těžebních limitech
Ministr Chalupa řekl, že je přesvědčen, že je možné vyřešit problém budoucnosti českého teplárenského odvětví bez rozšiřování těžebních limitů na uhlí. Je to záležitost státu, aby využil své pravomoci vlastníka přírodních zdrojů (MfD). Takové prohlášení zní pro ČEZ negativně nejen kvůli těžebním limitům (pravděpodobný vliv na ceny kupovaného hnědého uhlí), ale také kvůli jeho vlastním hnědouhelným dolům (možné nucené prodeje hnědého uhlí teplárnám). Avšak například ministr průmyslu je pro úplné zrušení limitů. (Petr Bártek, Analytik, brokerjet České spořitelny)

CME: poznámky z konferenčního hovoru za 1. kvartál
CME nezveřejnila svůj celoroční cíl, protože je spokojena s konsensem trhu. Ten očekává meziroční růst tržeb o 9,5% a OIBDA na 165 mil. $ (+53,8% r/r), což je blízko našemu odhadu. CME svůj celoroční cíl zveřejní po výsledcích za 2. kvartál. V 1. polovině letošního roku společnost očekává stagnující až mírně rostoucí výdaje za TV reklamu a v 2. polovině roku očekává jejich zvýšení. Prioritou roku 2011 zůstává dosažení pozitivních volných peněžních toků. Sezónně slabý 1. kvartál ukázal, že CME (bez Rumunska) dosáhla meziročního nárůstu tržeb 1-9% (bez zahrnutí forexového přecenění). Očekáváme, že oživení ve střední Evropě dosáhne 2-7%, zatímco vývoj v Rumunsku a Bulharsku by měl letos stagnovat. (Václav Kmínek, Analytik, brokerjet České spořitelny)

TO2 ČR dnes pořádá valnou hromadu
Telefónica O2 ČR dnes pořádá valnou hromadu, na které se bude hlasovat o dividendě z loňského zisku v plánované hrubé výši 40 Kč na akcii (tzn. dividendový výnos asi 9,5%). Rozhodný den je plánovaný na 7. září.

Hlavní body z výsledků Erste Group za 1. kvartál

· Čistý zisk dosáhl 260,6 mil. € (+2,1% r/r, -6,5% kv./kv.), 3,5% pod konsensem trhu

· Zisk před zdaněním 393,7 mil. € (-2,1% r/r, +13,5% kv./kv.), 1,7% nad konsensem trhu

· Tvorba opravných položek o 2% překonala odhady kvůli mezikvartálně stabilnímu poměru rizikových úvěrů na 7,7%

· Čisté úrokové výnosy (-2,1% r/r, -3,1% kv./kv.), 2,3% pod konsensem trhu

· Příjmy z poplatků a provizí (+2,1% r/r, -2,8% kv./kv.), v souladu s konsensem trhu

· Ukazatel kapitálové přiměřenosti Tier 1 se zvýšil z 9,2% (4Q10) na 9,4%

USA: akciovým indexům k růstu dopomohlo prohlášení Fedu
Americké akciové indexy včera posilovaly podpořeny prohlášením Fedu, že bude nízkými sazbami podporovat růst a že zvýšení inflace je pravděpodobně jen dočasné. (S&P 500 +0,62%, Nasdaq +0,78%). V 14:30 SEČ vychází anualizované tempo HDP za 1. kvartál (oč. +2% kv./kv.) a také nové žádosti v nezaměstnanosti (oč. mírný pokles na 395 tis.). Své kvartální výsledky zveřejňovaly například společnosti: Moody’s Corp. (očištěný zisk na akcii 0,67$ vs. oč. 0,54$), Boeing (0,78$ vs. oč. 0,7$) a Starbucks (0,34$ v souladu s konsensem trhu). Během dne své kvartální výsledky zveřejňují například společnosti: Microsoft (oč. očištěný zisk na akcii 0,56$), Exxon Mobil (oč. 2,07$), Dow Chemical (oč. 0,67$), Pepsi Co (oč. 0,73$) a NYSE Euronext (oč. 0,6$). Asijské akciové indexy rostly. (Nikkei 225 +1,63%, Hang Seng +0,45%). V Japonsku nejvíce posiloval technologický sektor a naopak nejméně telekomunikační. Evropské akciové indexy začínají obchodování mírným růstem. Naopak index pražské burzy zpočátku obchodování oslabuje. (Martin Krajhanzl, Analytik, brokerjet České spořitelny)

Zdroj:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.