Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

Téma Řecka opět na stole, analýza měnového indexu eura BOSSA EUR a EUR/USD

20.03.2015 | 11:30 0 Komentářů

Guvernér japonské centrální banky (BoJ)  Kuroda dnes ve svém projevu odmítl, že by aktuální praktiky centrálních bank rozvinutých zemí vedly k měnovým válkám a k souboji o devalvaci domácích měn. Kuroda rovněž uvedl, že nevnímá žádné napětí mezi vyspělými a rozvíjejícími se ekonomikami, přičemž obě dvě skupiny praktikují stejnou uvolněnou monetární politiku. Cílem kvantitativního uvolňování Fedu, ECB i BoJ je podle něj zajištění domácí cenové stability a ne umělé podhodnocení měn, což zlepšuje postavení zemí na mezinárodním trhu zboží a služeb. Kuroda pochválil Spojené státy americké za úspěšné opuštění programu kvantitativního uvolňování (QE). Avšak Japonsko zatím neplánuje s tisknutím peněz skončit, dokud se mu nepodaří dosáhnout vytoužené 2procenní inflace, ideálně do dubna příštího roku.

Navíc Kuroda trhům připomněl, že banka je ochotna zvýšit objem monetárních stimulů, když bude cenová hladina růst pomaleji. Guvernér centrální banky obhajoval program QE tím, že díky němu se bance podařilo dosáhnout růstu cen (index CPI) 20 měsíců v řadě, což je nejlepší výsledek od roku 1998. Cílem BoJ zůstává růst mezd, který by měl podpořit domácnosti v utrácení. Domácí spotřeba po zvýšení DPH loni v dubnu oslabila. Nicméně japonská vláda by potřebovala zvyšovat daně dále, aby zvýšila příjmy do státního rozpočtu a snížila svoje obrovské zadlužení. Japonský akciový index Nikkei ukončil tento týden úspěšně na nových 15letých maximech (19 560 bodů).

Americký makrokalendář včera opět zklamal. Výrobní aktivita oblasti Philadelphie v březnu klesla z 5,23 na 5 bodů, avšak trh očekával posílení až k hodnotě 7,2 bodu. Rovněž běžný účet USA dosáhl v posledním čtvrtletí loňského roku největšího deficitu za poslední rok a půl, a to ve výši 113 mld. USD. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti zůstal téměř beze změny na úrovni 291 000. Americký akciový trh včera kromě indexu Nasdaq ztratil cca 0,5 procenta. Technologický Nasdaq se na chvíli podíval nad kulaté číslo 5000 bodů díky akciím Facebooku. Společnost Appple se včera prvně obchodovala jako součást indexu Dow Jones.

Britská libra se včera dostala pod prodejní tlak poté, co hlavní ekonom britské centrální banky (BoE) Andy Haldane uvedl, že šance na zvýšení a snížení úrokové sazby jsou vyrovnané. Představitelé monetární politiky by proto měli být připraveni na obě varianty, tak aby dosáhli 2procentního inflačního cíle. V případě Británie se se snižováním sazeb nepočítalo ani v tom nejhorším scénáři, proto byla včerejší slova pro trh negativním překvapením. Proti libře budou nyní hrát i blížící se parlamentní volby a jejich nejistý výsledek.

Mezinárodní měnový fond (MMF) označil Řecko za zemi, jež nejméně spolupracuje v celé 70leté historii fondu. Angela Merklová včera uvedla, že Atény v nejbližších dnech předloží evropským partnerům seznam konkrétních reformních záměrů. Rovněž zdůraznila, že peníze nebudou Řecku uvolněné, dokud země neimplementuje nové reformy. Dnes má Řecko splatit 357 milionů USD Mezinárodnímu měnovému fondu.

Dnes pokračuje summit EU, kde se probírá téma Řecka a Ukrajiny. Čekají nás makrodata z Kanady (inflace a maloobchodní prodej) a projev hlasujícího člena FOMC Lockharta.

Měnový index eura BOSSA EUR se pevně drží pod fialovou a modrou trendovou linii, které se zdají být silnou rezistencí. Díky býčí divergenci nevylučujeme ještě jedno testování modré linie, avšak výhled pro euro zůstává negativní.

EUR/USD bojuje se silnou hodnotou rezistence na úrovni 1,0690 – 1,070. V případě překonání této hodnoty EUR/USD podle všeho půjde i k další Fibonacciho hladině na úrovni 38,20 (1,0800). V opačném případě ho čekají minima ze začátku týdne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.