Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

Téma „Brexit“ tlačí Wall Street dolů počtvrté v řadě

14.06.2016 | 20:20 0 Komentářů

Zámořské indexy se i přes růstové snahy v úvodu seance opět ponořily do ztrát a směřují tak ke čtvrtému poklesu v řadě, resp. nejdelší klesající sérii od letošního února. Širší index S&P500 oslabuje 0,6%, podobně se vede i ostatním hlavním indexům.

I přes negativní bilanci si zámořské trhy nadále ale udržují lepší výkonnost v posledních dnech a S&P500 (prozatím) setrvává v tomto roce v kladném teritoriu (+1,2%) zatímco panevropský Stoxx 600 registruje od ledna ztrátu přes 12% a rychle se přibližuje únorovým minimům! Otázka možného výstupu Velké Británie z Evropské unie odsunula hlavní témata uplynulých týdnů do ústraní (zvyšování sazeb v USA, ropa / komodity) poté, co váhy obou táborů se vyrovnaly. Dle sázkařské spol. Betfair jsou aktuálně kurzy „Setrvání vs Brexit“ nastaveny na 1,69 x 2,44. Tedy varianta Setrvání  je skrze sportovní terminologii již jen mírným favoritem a trhy tento nelichotivý vývoj reflektují v kumulovaných ztrátách. V následujících dvou týdnech tak můžeme očekávat turbulentní vývoj s možnými oportunitními okénky.

Rostoucí nejistota na trzích znamená (tradiční) úprk investorů do bezpečných přístavů – výnos 10letých amerických dluhopisů klesá na nová minima, zlato pak rychle míří k předchozím lokálním vrcholům těsně pod úrovní 1300 USD / oz.

Výnos 10letých amerických vládních dluhopisů

zdroj: Bloomberg

Posiluje též americká měna, koketující s hladinou 1,12 EUR/USD. Poslední vývoj také posunul očekávání dalšího růstu amerických úrokových sazeb zpět do začátku příštího roku, zatímco ještě před měsícem se tak mělo odehrát během následujících 2 zasedání. V zítřejším výstupu Fedu je tedy očekáván vzestup sazeb s nulovou pravděpodobností.

V rámci indexu S&P500 se logicky daří defenzivním – dividendovým – sektorům v čele s telekomunikačními službami (+0,2%) a utilitami (+0,1%), nejvíce pod tlakem zůstávají banky (v souhrnu -1,4%) a sektor základních materiálů (-1,3%).

Z jednotlivých společností nejvíce propadá vydavatel kreditních karet Synchrony Financial (SYF -15%), nedávno vyčleněná divize konglomerátu General Electric (GE +1,6%), poté, co společnost očekává v tomto Q vyšší tvorbu opravných položek vůči poskytnutým úvěrům. V této souvislosti propadá i konkurent Capital One Financial (COF -7%). Nedaří se ani energetickým firmám Marathon Petroleum (MPC -4,8%) či NRG Energy (NRG -4,6%). Nejvíce v zeleném se naopak drží výrobce a prodejce lihovin Constellation Brands (STZ +2,7%) či internetová spol. Yahoo! (YHOO +2,3%).

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.