Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Technická analýza: GOLD

12.05.2008 | 12:41 0 Komentářů

Zlato v posledních dnech zažívá nevídané výkyvy a je to způsobeno především jeho vysokou citlivostí na pohybu dolaru. Jak ale vypadá zlato z pohledu technické analýzy? Opět si zhodnotíme vývoj grafu na dvou grafech, a to jak na denním, kde budeme určovat hlavní trend a supporty a resistance, tak na grafu třicetiminutovém, kde se pokusíme najít vhodnou úroveň vstupu, respektive hladiny limitních příkazů.

Denní graf ukazuje viditelnou korekci probíhající od poloviny března, která se první květnové dny zastavila na hladině 844 USD za trojskou unci a odrazila se od nastavené silné Fibonacciho úrovně 50. Jak jde krásně vidět, na stejné hladině se nachází 0 dalšího FIBO retracementu. Další korespondující hranice jsou 38,2 a 23,6, což vytváří silnou resistanci okolo 888 USD/trojskou unci. Poslední resistenci najdeme na 957 USD. MACD na denním grafu vypadá, jako kdyby cena mohla ještě chvíli růst. Tímto jsme si vytvořili hlavní resistance, co dál?

Třicetiminutový graf nabízí detailnější pohled a pomůže nám se rozhodnout, co uděláme dále. Nabízí se nám tři hlavní indikátory. Za prvé máme zavedeny Bollingerovy pásma, poté MACD a MACD histogram a nakonec resistanci a support z předchozího grafu. Bollinger i MACD naznačují, že by cena mohla růst, ale na druhou stranu jsme kousek od silné resistance, která případný růst může zbrzdit. Proto je nejlepším řešením nastavení čekajícího příkazu kousek nad resistanci na 888 USD/tr.unci a konkrétně někde okolo hranice 890 USD/tr.unci. Pokud se pak zlato k resistanci jen přiblíží a odrazí se zpátky, je pravděpodobný další pokles ceny. Řešením by mohlo po přiblížení k hranici 888 i zadání dvou pokynů, které by pokrývaly jak proražení opravdové tak falešné, případně žádné. Potom bychom vyčkali, který směrem se trh vydá a ponechali si tu pozici, jejichž pohyb by se potvrdil jako ziskový.

Autor: Jan Mynář (jan.mynar@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.