Sobota 16. ledna. Svátek má Ctirad.

T. Nidetzký z ČNB říká, že ekonomice by mohlo stačit dvojnásobné zvýšení sazeb

19.01.2018 | 15:41 0 Komentářů

Člen bankovní rady ČNB T. Nidetzký dnes pro Bloomberg řekl, že česká ekonomika by v roce 2018 nemusela potřebovat více než dvě zvýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů. Zároveň však připustil, že pravděpodobné je výraznější zvýšení sazeb.

Dvě zvýšení by mohly stačit, říká Nidetzký

Jeden z členů bankovní rady České národní banky (ČNB) Tomáš Nidetzký v dnešním rozhovoru pro agenturu Bloomberg hovořil o budoucím vývoji měnové politiky na horizontu roku 2018. Nidetzký řekl, že podle něho je možné, že česká ekonomika nebude potřebovat více než dvě zvýšení úrokových sazeb. Posléze dodal, že k rozhodnotuí o tom, jak bude hlasovat o nastavení úrokových sazeb na nejbližším měnovém zasedání 1. února potřebuje znát novou prognózu. Nová prognóza bude odrážet nejnovější vývoj, ale nemyslím si, že budou dramatické rozdíly proti současné prognóze,“ řekl Nidetzký doslovně. Takže si myslím, že může opět potvrdit, že v letošním roce by měla být alespoň dvě zvýšení,“ dodal posléze. Připustil však, že je pravděpodobné, že nakonec ČNB bude zvyšovat sazby i vícekrát průběhu roku.

Dvě zvýšení by byla v souladu s prognózou modelu ČNB

Dvě zvýšení úrokových sazeb by prozatím byla v souladu s prognózou ČNB, která na horizontu roku 2018 uvažuje 3M PRIBOR na 0,90 % a inflaci mírně nad cílem.

 

Vývoj inflace na horizontu měnové politiky dle modelu ČNB; Zdroj: ČNB

Vývoj mezibankovní sazby 3M PRIBOR na horizontu měnové politiky dle modelu ČNB; Zdroj: ČNB

 

František Mašek
Fio banka, a.s.

Prohlášení

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.