Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

T. Holub z ČNB vnímá argumenty pro stabilitu sazeb, či pro jejich mírné zvýšení jakožto vyrovnané

21.01.2020 | 10:07 0 Komentářů

Člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub vnímá argumenty pro stabilitu sazeb, či pro jejich mírné zvýšení jakožto vyrovnané. Řekl to v dnešním rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Tempo růstu HDP by v tomto roce mělo být kolem 2 %, míra inflace lehce pod 3 %

Člen bankovní rady a bývalý dlouholetý ředitel sekce měnové Tomáš Holub hovořil v dnešním rozhovoru pro Hospodářské noviny o stavu české ekonomiky. Podle Holuba bude rok 2020 pro běžného občana velmi solidním rokem, když míra nezaměstnanosti zůstane nadále na nízkých úrovních. Tempo růstu mezd by sice mělo zpomalit, i tak by však mělo činit zhruba 5 % (nominálně). Na druhou stranu Holub říká, že podniky v průmyslovém sektoru zažijí nelehký rok, když se budou muset nadále potýkat se slabší zahraniční poptávkou, alespoň co se první poloviny roku týče. Tempo růstu HDP české ekonomiky by pak v tomto roce podle centrálního bankéře mělo činit zhruba 2 %, zatímco míra inflace by se měla držet lehce pod 3 %.

Budoucí vývoj úrokových sazeb

Holub řekl, že v poslední době vnímá argumenty pro stabilitu úrokových sazeb, či pro jejich mírné zvýšení jakožto velmi vyrovnané. Opět byla zopakována jistá diskrepance mezi robustním vývojem domácí poptávky tažené nadále silně napjatým trhem práce a slabší zahraniční poptávkou. Zatímco v průmyslovém sektoru jsou podle Holuba patrné tlaky na snižování tempa růstu mezd, v segmentu služeb lze nadále očekávat výraznější persistenci, což by mělo pro bankovní radu vytvářet prostor pro ještě jedno zvýšení úrokových sazeb. Klíčovou roli však podle Holuba bude hrát zahraniční vývoj, resp. zda zpomalení v zahraničí bude působit dostatečně protiinflačně, aby tlačilo inflaci shora zpět směrem k cíli, nebo zda centrální banka bude muset zvýšením úrokových sazeb ke zpomalení dynamiky inflace přispět.

Podle Holuba se jeví jako nejpravděpodobnější scénáře buď stabilita sazeb na horizontu celého roku, nebo jejich zvýšení na jaře a následná stabilita po zbytek roku. Nevylučuje však, že v případě slabší, než očekávané zahraniční poptávky může nastat i scénář zvýšení sazeb na jaře a jejich snížení v podzimních měsících.

Další témata

Centrální bankéř se v rozhovoru mj. věnoval také tématům cen nemovitostí, vývoje kurzu koruny či pomalejšího oživení vyspělých ekonomik po finanční krizi, než bývalo dříve zvykem. V souvislosti s tím se dotkl tématu nižší rovnovážné úrokové sazby, krátkého srovnání měnové politiky Fedu, ECB či BoJ či možné úrovni dolního omezení pro nominální úrokové sazby (ELB) v eurozóně.

Prognóza ČNB (zelené křivky značí 90%, 70%, 50% a 30% intervaly spolehlivosti)

 

Zdroj: Hospodářské noviny; ČNB

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.