Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Švýcarsko opět promluvilo, Evropa se vzpamatovává z řeckých voleb, Británie nejrychleji rostoucí ekonomikou; analýza ZLATA, USD/JPY a AUD/USD

27.01.2015 | 11:35 0 Komentářů

Ratingová agentura S&P snížila včera rating ruských státních dluhopisů a posunula je do spekulativního (ne-investorského) pásma. Hodnocení země dostalo po 10 letech přívlastek „junk“ kvůli klesající ceně ropy a přetrvávajícímu vojenskému konfliktu na východě Ukrajiny. Ty zhoršují fiskální pozici země, a tedy zvyšují kreditní riziko Ruska. K horšímu hodnocení Moskvy přistoupily před měsícem i dvě zbylé ratingové agentury Fitch a Moody‘s. Ty však ponechaly rating na úrovni BBB mínus, tedy v investiční kategorii, ale s negativním výhledem. Na tyto zprávy reagoval rubl v pondělí prudkým oslabením. V úterý ráno mírně posílil díky povinným nákupům ruských firem.

Finanční trh celkem dobře vstřebává výsledky řeckých parlamentních voleb a euro se vůči USD stabilizovalo na úrovni 1,1200. Všichni tak nějak doufají, že nový řecký premiér bude ve svých požadavcích a vyjednáváních s Evropskou unií smířlivý a nevyhrotí je do stadia opuštění eurozóny. Nicméně tyto porady budou pečlivě sledovány a hlavními kurzotvornými hýbateli eura pro nejbližší týdny.

Euro včera potěšil výsledek německého indexu IFO. Ten dokázal posílit již třetí měsíc v řadě. Naznačuje tak, že nálada mezi podnikateli se v největší ekonomice eurozóny zlepšuje a prolomuje ledy z konce loňského roku, kdy předstihové ukazatelé (IFO, PMI, ZEW) naznačovaly zpomalení německého hospodářství.

Dnes začíná první letošní dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed). Investoři budou sledovat postoj banky k nečekanému rozhodnutí Kanady snížit základní úrokovou sazbu z 1 na 0,75 procenta a Švýcarska opustit fixaci měnového kurzu EUR/CHF. Vzhledem k těmto událostem Fed pravděpodobně zopakuje, že k zvyšování úrokových sazeb bude přistupovat s největší obezřetností a opatrností.

Viceguvernér švýcarské centrální banky (SNB) Danthine v úterý uvedl, že banka je připravena intervenovat na trzích, aby uvolnila monetární politiku. Tato slova přišla jenom pár dní poté, co se SNB rozhodla opustit fixaci měnového kurzu EUR/CHF jakožto nástroje na expanzi měnové politiky. Podle jeho slov by banku stálo udržení měnového kurzu tento měsíc 100 miliard franků. Rovněž řekl, že opuštění fixačního pásma je krok směrem k utažení monetární politiky, co banka s deflací nechce, proto bankovní rada akceptuje tento krok, avšak jenom do určitého bodu. K další strategii SNB uvedl, že měnový režim Dánska je pro zemi nepřijatelný, avšak singapurský systém si zaslouží bližší prozkoumání. CHF po těchto slovech oslabil.

Britská ekonomika v roce 2014 posílila nejrychleji od roku 2007, a to o 2,6 procenta i navzdory tomu, že v posledních 3 měsících svoje tempo zpomalila. Potvrdila tak status nejrychleji rostoucí rozvinuté ekonomiky v roce 2014. Pro srovnání v předchozím roce posílila o 1,7 procenta. V posledním čtvrtletí 2014 mezikvartálně vzrostla o 0,5 procenta, což je o 0,2 procenta méně než ve třetím čtvrtletí. Britská ekonomikám je nyní o 3,4 procenta větší než před krizí, nicméně hlavně díky větší populaci. HDP na hlavu je stále 5,8 procenta pod před-krizovými hodnotami. Hlavním tahounem je sektor služeb a domácí spotřeba, zatímco sektory stavebnictví, těžby a energetiky pokulhávají.

Zlato nedokázalo překonat rezistenci v podobě horné hrany kanálu. Předchozí středu se na zlatu vytvořila svíčková formace „doji“, včera zlato pod jejím minimem uzavřelo, což je negativním signálem a komodita by mohla oslabit.

USD/JPY po prudkém pohybu nahoru konsoliduje ve formaci symetrického trojúhelníku, jehož proražení naznačí další směr vývoje kurzu.

AUD/USD se na 4hodinovém grafu pohybuje v klesajícím kanálu. V noci budou publikována data inflace. V případě nižších čísel lze očekávat růst sázek na snížení úrokové sazby a oslabení AUD. Nicméně v opačném případě lze počítat s posílením AUD a jeho pohybem nahoru postupně ke kulatému číslu 0,80, případně až k Fibonacciho hladině 23,60.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.