Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Světové ekonomiky dále tlačí na Írán

06.01.2012 | 14:01 0 Komentářů

Světové ekonomiky pokračují v diskriminační politice, aby donutily Írán vzdát se svého jaderného programu. Evropští leadeři se v polovině týdne dohodli na tom, že přestanou od tohoto státu nakupovat ropu. Přidávají se i další státy. Čína již v tomto měsíci omezila dodávky zhruba na polovinu a rozšíří toto omezení i na únor, spíše se však spekuluje o tom, že se snaží získat si větší slevy. Japonsko o omezení uvažuje, aby tak podpořilo nové americké sankce zavedené na přelomu roku, které, pokud budou dotaženy do konce, budou znamenat, že žádná z amerických rafinérií nebude smět nakupovat íránskou ropu. Rychlost zavedení se diskutuje, USA se chtějí vyhnout poptávkovému šoku. Íránská měna rijál pokračuje v oslabování vůči americkému dolaru. Írán bude muset najít nové odběratele a zřejmě jim nabídnout i slevu, což bude v kombinaci s oslabující vlastní měnou znamenat další snížení příjmů.
Ačkoli se íránští představitelé opět neprodleně vyjádřili ve smyslu, že stát tyto sankce bez problémů přežije, ministr zahraničí projevil zájem pokračovat ve vyjednávání ohledně íránského jaderného programu.
Íránská vláda si momentálně nemůže ekonomické oslabení příliš dovolit. Parlamentní volby jsou již za dva měsíce a obyvatelé země jsou se současnými podmínkami velmi nespokojení. Vláda dosud potlačovala nepokoje silou, jako tomu bylo nspříklad v roce 2009 po prezidentských volbách. Nyní ovšem takzvané „arabské jaro" ukázalo na slabost místních autoritářských režimů a íránská vláda nemá důvod se podobného vývoje neobávat.
Představitelé eurozóny se zatím nedohodli, odkdy bude embargo na dovoz ropy platit, předpokládá se ale, že se bližší informace dozvíme po setkání ministrů zahraničí ke konci měsíce.

Únorový future kontrakt na ropu (CLG2, QMG2) dnes roste o 0,33 % na 102,15 USD.

Pavel Šlechta
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.