Čtvrtek 02. července. Svátek má Patricie.

Světová banka snižuje odhad HDP Číny pro rok 2009

26.11.2008 | 11:18 0 Komentářů

Světová banka snížila odhad růstu čínské ekonomiky pro rok 2009 na nejpomalejší tempo od roku 1990 kvůli dopadu globální finanční krize. HDP Číny by mohl v příštím roce zpomalit růst z červnové prognózy 9,2% na 7,5%. V letošním roce vidí WB růst HDP Číny 9,4%, slabší než 11,9% v roce 2007 a první jednociferný růst od roku 2002. Jedinou světlou stránkou je pokles inflačních tlaků. WB očekává že spotřebitelské ceny v roce 2009 porostou o 2,0% po vzestupu o 6,5% v roce 2008.

Proexportně řízené hospodářství začíná pociťovat zpomalení v USA a Evropě. Ekonomika rostla ve 3Q sice robustním tempem 9% ale nejpomaleji za posledních 5 let. Nejpomalejší růst se čeká ve 4Q. Takovéto zpomalení růstu znamená nebezpečí pro ekonomiku která generuje každý rok miliony dělníků kteří vstupují do pracovního procesu. Vláda pro ně musí vytvořit pracovní místa a zároveň zaručit odpovídající růst platů. Podle WB může růst HDP pod 8% vyvolat tlaky na pracovním trhu i sociální otřesy.

Podle Louise Kuijse, hlavního ekonoma WB v Beijingu čeká Čínu v následujícím půlroce velmi složité období. Privátní investice meziročně klesly o polovinu, velké potíže mají exportéři. Těžký průmysl jako ocelárny a cementárny pozoruhodně zpomalil a bude třeba zaujmout více expanzivní makroekonomický postoj. Centrální banka má v příštím roce stále prostor pro snížení úrokové sazby, naposledy je uvolnila na 6,66% koncem října. Klíčové bylo nedávné zrušení úvěrových limitů komerčních bank. WB odhaduje že čisté exporty 2009 meziročně klesnou o třetinu a budou přispívat růstu HDP pouze 1%.

Vláda schválila 9.listopadu stimulační balíček za 4 biliony juanů, $586miliard který má podpořit čtvrtou největší ekonomiku v době nejhorší globální finanční krize za 80 let a hrozby zpomalení světové ekonomiky. Investice by do roku 2010 měly jít do infrastruktury a na sociální podporu. WB očekává že další balíček vláda schválí ještě do pololetí příštího roku. WB rovněž zahájila rozhovory zda by Beijing mohl přispívat Světové bance jako ostatní členské země a pomáhat rovojovým zemím.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.