Pátek 26. února. Svátek má Dorota.

Sterling by mohl klesnout o dalších 10%

07.08.2018 | 15:30 0 Komentářů

Velká Británie a červen roku 2016 se zapíše do dějin devizových trhů jako velký černý puntík v podobě razítka na Brexit a především pak navazující výprodej na britské libře. Referendum nebylo jednoznačné, ale nadpoloviční většina vyhrála. Konkrétně stačilo 51,89%, což je podíl ze všech voličů, kteří byli pro odchod z Evropské unie. Od té doby uplynuly dva roky a na pozici premiéra vystřídala Theresa Mayová Davida Camerona a libra je od referenda vůči americkému dolaru stále 13% ve ztrátě .

Máme zde však nové data, ke kterým bude směřovat veškerá pozornost. Tím nejbližším se zdá být říjen 2018, kdy by měly vyjednávací týmy a především pak ten britský dopět k dohodě mezi EU a Británií. Vyjednávání však zatím zdaleka neprobíhají podle plánů. Theresou Mayovou prosazovaný plán na tzv. „soft“ brexit již donutil k rezignaci několik předních politiků v Londýně, včetně ministra pro brexit Davida Davise. Soft Brexit by měl zajistit poměrně hladký přechod, kdy Británie bude součástí jednotného trhu s Evropskou unií. Stejně těsně jak dopadlo referendum, tak jsou rozloženy síly ve Sněmovně lordů. Před Theresou Mayovou tak stojí nelehký úkol a to vyjednat pro Velkou Británií výhodnou obchodní dohodu, která by zároveň udržela nad vodou potápějící se britskou libru.

Je zde však druhá možnost a to „hard“ brexit. Ten je zatím tím pravděpodobnějším východiskem vyjednávání, které neustále na něčem ztroskotává. To už by byl poměrně zásadní problém po britskou libru. Pokud by Británie nedospěla k dohodě s EU ohledně budoucích obchodních podmínek, libra by mohla devalvovat o dalších 10%, ale klidně i více. Brexit je stále jedním z nejrelevantnějších faktorů ovlivňující vývoj britské libry a konfluence silnějšího amerického dolaru s nejistotami ohledně budoucnosti vztahů s EU kopíruje právě cena GBPUSD.

Poté co atakovala v dubnu britská libra úrovně z roku 2016, ztratila proti americkému dolaru přes 7%. Jednalo se mix horších fundamentů, brexitu a silnějšího amerického dolaru. Libra se však nedokázala vzpamatovat ani po zvýšení úrokových sazeb ze strany britské centrální banky, jelikož nové ekonomické projekce počítají s rychlejším utahováním měnové politiky pouze za předpokladu, že dojde na „soft“ brexit. Brexit by měl být podle britské strany dořešen do října letošního roku, nicméně nejdůležitější datum je 29. března 2019, kdy má Británie pustit EU.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.