Středa 03. března. Svátek má Kamil.

Stavebnictví se v září vrátilo k růstu

Stavební výroba v září vzrostla meziročně o 2,9 %. Oproti srpnu se tak jedná o návrat k růstu. Stavební produkci pomohlo dobré počasí i vyšší počet pracovních dní ve srovnání s předchozím rokem. Aktuální statistika také potvrzuje náš pozitivní výhled pro čtvrté čtvrtletí.

Oživení se projevilo zejména ve výstavbě domů a bytů, která také meziročně vzrostla. Zahájených bytů bylo dokonce o 45,8 % více než před rokem, což je výrazně nad průměrem letošního roku. Obdobně pozitivní byl počet dokončených bytů. Na druhou stranu se nedařilo inženýrskému stavitelství, které spíše stagnovalo. Ve prospěch lepších výsledků následujících měsíců však hovoří téměř dvojnásobný objem vydaných stavebních povolení, než je letošní průměr.

V následujících měsících očekáváme, že se stavebnictví bude dařit. Loňských temp růstu však už nedosáhne. Zpomalení ekonomiky postupně dostihuje i stavební sektor. Investiční aktivita letos výrazně ubrala na tempu, což se promítne i do výsledné stavební produkce.  K tomu se přidávají specifické problémy stavebního sektoru, který je nejvíce postižen nedostatkem volných pracovních sil na trhu práce a nedostupností stavebních materiálů. Výsledkem je pak rekordní růst cen stavebních prací, který začíná snižovat celkovou poptávku. Po loňském růstu stavební výroby o vysokých 9,8 % letos očekáváme už jen 3,9 %. V příštím roce by pak měl celý sektor spíše stagnovat. 

František Táborský

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.