Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

Stavebnictví na hraně kapacit

Ač nové zakázky stavebním firmám nechyběly, prostor k dalšímu růstu zůstává z kapacitních důvodů omezený. I tak se dají shrnout výsledky stavebnictví za září. Reálná produkce v tomto odvětví (po očištění o vliv dvou pracovních dnů navíc) v podstatě stagnovala. A jak už napověděly dřívější průzkumy, důvodem je především nedostatek pracovníků. A jak se zdá, v některých případech i stavebního materiálu. I proto je stavebnictví jedním z odvětví s nejrychleji rostoucími cenami.

Hůře se vedlo inženýrskému stavitelství (-1,7 %), zatímco pozemní stavitelství podporované mj. i bytovou výstavbou zůstalo v černých číslech. I když na první pohled jde o velmi malý nárůst, stále je třeba mít na paměti vysoké srovnávací základy z loňského roku, kdy pozemní stavby ve stejném měsíci expandovaly o více než 11 %, nebo inženýrské dokonce o téměř 20 %.

Za pozornost tentokrát stojí i čísla z bytové výstavby, která zdá se konečně znovu nabírá dech. Ponechme stranou skok v počtech dokončených bytů, z nichž je naprostá většina dávno prodaná, a podívejme se na startující výstavbu. Jde o nárůst o úctyhodných téměř 46 %. Ale i zde zafungoval loňský srovnávací základ, tentokrát výrazně nízký. Proto bude lepší soustředit se na vývoj za celý kvartál (+20 % meziročně) nebo na vývoj od začátku roku (+17 %).

K výraznému skoku ve výstavbě dochází v Praze (+81 %), kde jsou mimochodem nabízené ceny bytů nejvyšší a nesrovnatelné se zbytkem země. O výrazný skok nepochybně jde, ale rozsah výstavby je stále ještě o třetinu nižší než v roce 2008, kdy země upadala do hluboké recese. Na zvýšení dostupnosti nového bydlení (i s ohledem na jeho ceny) ani toto vzedmutí výstavby zatím stačit nebude.

Petr Dufek

Finanční trhy

Zdroj: ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.