Pondělí 08. března. Svátek má Gabriela.

Stavební produkce v říjnu opět poklesla

Stavební výroba v říjnu meziročně poklesla o 1,7 %. Po nadějném zářijovém výsledku se tak opět vrací k poklesu produkce. Stavební produkci nepomohlo srovnatelné počasí i nižší počet pracovních dní ve srovnání s předchozím rokem.

Produkce klesla meziročně zejména ve výstavbě nových domů a bytů a naopak vzrostla výstavba inženýrských staveb, což je i v souladu s trendem tohoto roku. Pozitivní zprávou je alespoň počet nově zahájených staveb domů a bytů, který je o více než 20 % vyšší než v předchozím roce.Na druhou stranu objem dokončených staveb byl v říjnu naopak o 20 % menší.

Ve zbytku roku očekáváme, že se stavebnictví bude dařit. Loňských temp růstu však už nedosáhne. Stavební sektor následuje se zpožděním zbytek ekonomiky a postupně zpomaluje. Investiční aktivita firem v posledních kvartálech v podstatě stagnuje, k čemuž se přidávají specifické problémy stavebnictví samotného. Nedostatek pracovních sil a dlouhé dodací lhůty prodražují stavební práce, snižuje poptávku a růst celého sektoru.Po loňském růstu stavební výroby o vysokých 9,8 % letos očekáváme už jen 3,9 %. V příštím roce by pak měl celý sektor spíše stagnovat. 

FRANTIŠEK TÁBORSKÝ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.