CZK/€ 24.530 +0,06%

CZK/$ 23.969 -0,29%

CZK/£ 29.023 -0,36%

CZK/CHF 25.128 +0,08%

08. 07. 2022

0 komentářů

Stát uvolní pro ČEZ až 3 miliardy EUR na financování zajištění obchodů s elektřinou a plynem

  

ČEZ podepsal s Ministerstvem financí ČR úvěrovou smlouvu v objemu až 3 mld. EUR v úmyslu posílit jeho likvidní pozici a přípravy na další mimořádný růst finančních prostředků pro zajištění obchodů s energetickými komoditami v nadcházejících měsících.

Česká republika pomůže ČEZu s financováním zajištění obchodů s elektřinou a plynem v případě výskytu extrémní volatility na trhu energetických komodit, ke kterému by mohlo dojít například v souvislosti s úplným zastavením toku plynu z Ruska do Evropy.

„Již nyní jsme svědky vysokého růstu cen energetických komodit včetně elektřiny v důsledku snižování dodávek plynu z Ruska a očekáváné provozní odstávky plynovodu Nordstream 1. Lze předpokládat, že během léta a podzimu, kdy bude sílit tlak na doplnění plynových zásobníků v celé Evropě, bude trh na omezení nebo přerušení dodávek plynu ještě citlivější,“ uvádí generální ředitel ČEZu Daniel Beneš.

ČEZ předpokládá, že na základě nově uzavřené úvěrové smlouvy v nejbližších dnech načerpá celkem 2 mld. EUR, přičemž zbývající 1 mld. EUR může čerpat do pěti dnů od požádání o čerpání se splatností tři měsíce, kterou lze čerpat opakovaně na principu tzv. revolvingového úvěru.

„Od začátku roku posilujeme likviditu společnosti ČEZ. Jakkoliv patří takové množství likvidity k rekordní za celou dobu existence ČEZ, stejně jako ostatní evropské energetické společnosti se musíme připravit i na možnost úplného zastavení toku plynu z Ruska do Evropy. To je situace, která nemá v historii obdoby. Předpokládáme, že potřeba financování margins by se v takovém případě mohla i zdvojnásobit,“ vysvětluje potřebu dalšího navýšení likvidity finanční ředitel ČEZu Martin Novák.

 
Zdroj : ČEZ

REKLAMA

Marek Pokorný
Fio banka, a.s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.