Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Stát poskytne ČEZu úvěr na stavbu nového bloku v Dukovanech, oznámil premiér ČR A. Babiš (+komentář)

28.05.2020 | 13:14 0 Komentářů

Stát poskytne energetické skupině ČEZ úvěr na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech, oznámil premiér ČR Andrej Babiš. Již včera informaci pro Hospodářské noviny potvrdil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Stát skupině na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech půjčí

ČEZ získá na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech úvěr od vlády, oznámil ve čtvrtek ráno po jednání výboru pro jadernou energetiku premiér ČR Andrej Babiš. Informaci již dříve pro Hospodářské noviny potvrdil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. „Stát bude přímo úvěrovat. Dokáže si velmi levně půjčit,“ řekl ministr s tím, že podle jeho odhadů by si energetická skupina bez vládní pomoci půjčovala za 8 % – 10 %.

Příprava smluv

Dnes po zmiňovaném jednání Havlíček uvedl, že dvě ze tří smluv (rámcová a prováděcí) mezi vládou a energetickou skupinou by měly být podepsány do konce června. Premiér Babiš dodal, že smlouvy budou před jejich schválením představeny všem předsedům parlamentních stran.

Tendr bude vypsán do konce roku

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš pak opětovně potvrdil, že tendr na výběr dodavatele bude vypsán do konce roku, zatímco výsledky tendru by měly být do konce roku 2022. Dodavatelským modelem nového bloku v Dukovanech bude stavba na klíč, doplnil ministr průmyslu a obchodu Havlíček.

„Informace o poskytnutí půjčky přímo ze strany státu, což by snížilo náklady financování na potenciální výstabu nového jaderného bloku, považujeme za pozitivní zprávu pro ČEZ a je to vedle plánu o stanovení výkupní (garantované) ceny další vládní krok (záměr stanovit výkupní cenu elektřiny z nového bloku byl zveřejněn již koncem dubna a komentovali jsme zde), jenž má podpořit společnost ČEZ jakožto očekávaného investora stavby a má za cíl napomoci eliminovat rizika spojená s výstavbou,“ říká analytik Fio banky Jan Raška.

 

Zdroj: Hospodářské noviny

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.