Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Staples po výsledcích v zeleném

06.03.2015 | 14:08 0 Komentářů

Společnost Staples, přední prodejce kancelářského vybavení, dnes oznámila výsledky za 4Q.

Společnost v uplynulém čtvrtletí představila zisk 0,31 USD na akcii (před rokem 0,33 USD na akcii). Tržby činily 5,66 mld. USD (před rokem 5,87 mld. USD). Analytici oslovení agenturou Bloomberg v průměru očekávali zisk 0,3 USD na akcii a tržby 5,76 mld. USD. Současná situace na devizovém trhu (především silný americký dolar) se promítla do tržeb společnosti poklesem o 2 %.

V roce 2014 společnost v Severní Americe uzavřela 169 obchodů, učinila tak v rámci plánu na uzavření nejméně 225 obchodů do konce roku 2015. V uplynulém roce dokázala společnost snížit náklady o 250 mil. USD. Cílem pro následují rok je snížit náklady o dalších 250 mil. USD a naplnit tak dvouletý plán na snížení ročních nákladů o 0,5 mld. USD.

Začátkem února Staples oznámil plán na nákup společnosti Office Depot za 6,3 mld. USD. Tato transakce by způsobila vznik maloobchodního řetězce s ročními tržbami 39 mld. USD. Zároveň by v USA došlo ke konsolidaci maloobchodních řetězců s kancelářskými potřebami do jediné entity. Z tohoto důvodu lze předpokládat, že Federální obchodní komise (FTC) bude výše zmíněnou akvizici ještě důkladně zkoumat, očekává se však, že FTC dá této fúzi nakonec zelenou. Pokud by se tak stalo, Staples by stejně čistě monopolní postavení na trhu s kancelářskými potřebami v USA nezískal. I nadále by musel čelit sílící konkurenci gigantů Wal-Mart a Amozon.com, kteří v poslední době přebírají klasickým maloobchodním prodejcům kancelářských potřeb stále významnější část tržeb.

Akcie společnosti Staples (SPLS) reagují na dnešní výsledky v předobchodní fázi růstem na 16,75 USD (+1,5 %). 4/23 analytiků doporučuje akcie společnosti Staples k nákupu, 16 držet a 1 prodat. Průměrná cílová cena se pohybuje na úrovni 17,8 USD. Tržní kapitalizace společnosti je 10,6 mld. USD.

Zdroj: Bloomberg, Staples, Yahoo

Tomáš Spousta, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.