Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Stabilní výhled ceny mléka od Fonterry dodal sílu NZD, americké akcie na nových maximech, USD sílí, EUR pod tlakem vůči AUD a CAD; analýza EUR/USD, GBP/USD, EUR/CAD

27.08.2014 | 11:30 0 Komentářů

Americký akciový index S&P 500 nečekal dlouho na svou šanci a již den poté, co se podíval nad psychologickou hranici 2 000 bodů, nad ní rovněž úspěšně uzavřel, a to ve včerejší obchodní seanci. Konkrétně skončil na hodnotě 2 000,02 bodu. Sílu mu dodala výborná makroekonomická data z USA. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v červenci meziměsíčně vzrostly o neuvěřitelných 22,6 procent, což je nejlepší měsíční výsledek v historii tohoto ukazatele. Nejvíce posílily objednávky letadel. Spotřebitelská důvěra měřena společností Conference Board (CB) dosáhla v srpnu 92,4 bodu místo očekávaných 89,1 bodu. O 2,1 bodu překonala výsledky předchozího měsíce. Jde tak o nejlepší výsledek od srpna 2007. Index Dow Jones si včera rovněž vedl skvěle, když dosáhl nových intra-denních maxim na úrovni 17 153,80 bodu, avšak na nových maximálních hodnotách se mu již nepodařilo uzavřít. Dobré ekonomické zprávy z USA a žádný náznak růstu úrokových sazeb v nejbližších 6 měsících jsou hnacím motorem amerického akciového trhu. Nákupní horečku podpořil v pátek i Mario Draghi, a to oživením nadějí na QE v eurozóně.

Úterní výborná makroekonomická data rovněž posílila dolar (USD). Ten vůči koši dalších hlavních měn dosáhnul 13měsíčních maxim. Pozitivní nálada se pak v noci přesunula i do Asie, kde japonský index Nikkei uzavřel v zisku 0,1 procenta. Australský index ASX dosáhl nových 6letých maxim.

Na geopolitické scéně se v pásmu Gazy domluvili na příměří. Na druhé straně ruský a ukrajinský prezident včera nepřišli se žádným průlomovým řešením. Oba dva se alespoň shodli na tom, že je potřeba zmírnit napětí na východě Ukrajiny. O víkendu bude Porošenko mluvit s představiteli EU.

Ve Francii dnes tamní prezident Francois Hollande jmenuje novou vládu. Ministrem financí se stane Emmanuel Macron. Ten dříve působil jako ekonomický poradce prezidenta a v bankovní sféře.

Euro je od pátečního projevu prezident ECB stále pod tlakem. Mario Draghi jasně řekl, že inflační očekávání lidí v eurozóně klesají a přislíbil, že banka udělá, co bude potřeba, aby zvedla inflaci. Data inflace (index CPI) budou zveřejněna tento pátek a ECB zasedá příští týden. Euro v důsledku očekávání dalšího uvolnění monetární politiky v eurozóně oslabuje nejenom vůči USD, ale i ostatním měnám. V noci propadl hlavně vůči těm komoditním – AUD, CAD. EUR/AUD klesl na 10měsíční minima (1,4109) a EUR/CAD na 9měsíční minima (1,4365).

Pro EUR/AUD je nyní klíčovou supportní úrovní číslo 1,4043, jehož prolomení by otevřelo měnovému páru cestu až k úrovni 1,3859. Australský dolar se momentálně obchoduje na několika měsíčních maximech i vůči JPY a GBP. Navíc je zatím odolný i vůči silnému dolaru, a to i navzdory horším nočním datům ze stavebnictví. Pro AUD mohou být klíčová data HDP publikována příští týden.

EUR/GBP je rovněž pod tlakem, a to kvůli zvětšujícímu se rozdílu výnosů ze státních dluhopisů. Výnosy z britských 2letých státních dluhopisů jsou nyní na úrovni 0,871 procenta, zatímco německé 2leté státní bondy nabízejí negativní výnos 0,011 procenta.

Novozélandský dolar (NZD) v noci posílil poté co společnost Fonterra, největší výrobce mléka, potvrdila svůj výhled pro cenu této komodity na úrovni 6 NZD za kilogram v sezóně 2014/2015. Fonterra se domnívá, že ceny mléka již dosáhly svých minim, po letošním propadu o 70 procent.

Měnový pár GBP/USD vytváří na 4hodinovém grafu býčí divergenci, která by se mohla postarat o mírnou korekci. Pro potvrzení nástupu korekce je důležité překonat rezistenci 1,6600. V takovémto případě by se cílem mohla stát první hodnota Fibonacciho rezistence 23,6, která koresponduje se zónou. 1,6660 – 1,6680.


Býčí divergence se vytváří i na hodinovém grafu EUR/USD. V případě její naplnění by se tak mohl vyplnit pondělní gap. Pro potvrzení divergence je potřeba si počkat na překonání rezistence 1,32065, přičemž cílem by mohly být hodnoty 1,3260 – 1,3290.


EUR/CAD včera prorazilo supportní hodnotu 1,4440. Z technického hlediska měnovému páru nyní nestojí nic v cestě v dalším oslabování a cestě na jih s nejbližším supportem 1,4070. Oslabování měnového páru rovněž podporuje křížení 100 (modrý) a 200denního (růžový) průměru směrem dolů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.