Středa 29. září. Svátek má Michal.

Stabilizace průmyslu táhne zahraniční poptávka, stavebnictví roste

14.01.2010 | 11:08 0 Komentářů

Průmyslová výroba – listopad
Průmyslová výroba v listopadu dle předběžného odhad ČSÚ (+0,2 %) meziročně téměř stagnovala (-0,1 % r/r), což je nejnižší pokles za 14 měsíců. Sezónně očištěná produkce vůči říjnu klesla o 0,3 % m/m a stabilizace na konci roku zvolnila tempo. Výsledky výrazně ovlivnil prudký nárůst výroby aut (+21,5 % r/r; příspěvek k růstu 3,0 p.b.), který těží z mírného oživení poptávky ve světě, a projevila se i snížená srovnávací základna (-30,4 % v listopadu 2008). U ostatních oborů dochází také k mírnému oživení, ale stále se projevuje slabost investiční poptávky doma i v zahraničí – výroba strojů (-19,8 %). Oživení táhne vývoj především v zahraničí, proto je pozitivem i nárůstu nových zakázek o 8,0 %, z toho ze zahraničí o 11,0 %.
Data potvrzují náš pohled na pozvolnou stabilizaci průmyslu. Dynamika oživení se zmírnila a odráží skutečnost, že průmysl v Německu v říjnu a v listopadu vykázal spíše slabší čísla. Pozitivním překvapením je, že se negativně neprojevil výpadek v souvislosti s ukončením šrotovného (Německo) a naopak došlo k mírnému oživení vývozu do zbytku Evropy, ale i do Asie.
Za celý rok 2009 průmysl poklesne o 13,5 %. V letošním roce očekáváme růst o 3-4 %.

Stavebnictví – listopad
Stavební výroba v listopadu meziročně vzrostla o 7,8 %. Pozitivně se projevilo příznivé počasí v listopadu (průměrná teplota byla o 0,9°C meziročně vyšší). Ve struktuře stavebnictví stále pomáhají hlavně státní zakázky na budování dopravní infrastruktury (inženýrské stavitelství +16,3 % r/r; příspěvek k růstu 5,6 p.b.). Obrat ovšem nastal ve zbytku stavebnictví, kdy se zastavil 13měsíční pokles bytové výstavby (pozemní stavitelství +3,4 %).

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.