Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Stabilizace drahých kovů a naopak silné růsty u technických kovů

31.03.2008 | 19:37 0 Komentářů

Drahé kovy: Po výprodejích se stabilizovaly ceny drahých kovů a dík propadům dolaru v druhé polovině týdne mírně posilovaly – stříbro (4,5% w/w), zlato (1,3%w/w). Zlato se po předchozím prudkém propadu a opětovném oslabování amerického dolaru jeví jaké podhodnocené.
Současné úrovní dolaru 1,58 USD/EUR by podle dlouhodobého vztahu odpovídala úroveň 1020 USD/oz., což je asi o 9% výše než cena na konci týdne. Další propady dolaru k 1,60 USD/EUR by indikovalo možnost zlata posílit zpět k úrovním 1050-1100 USD/oz. Rizikem této projekce nadále zůstává oslabení pod úroveň 900 dolarů.

 

Technické kovy: Velký obrat zaznamenaly technické kovy, které po dvoutýdenním poklesu výrazně vzrostly – měď (7,2% w/w), nikl (6,8%), hliník (6,0%). Hlavním faktorem jsou problémy na straně nabídky a stav zásob. Zásoby mědi klesly na nejnižší úroveň od loňského srpna. Zásoby mědi na hlavních burzách (Londýn, Šanghaj, New York) v současnosti pokrývají 3,5 dne celosvětové spotřeby, loňský průměr byl 4,9 dne. Fundamentálně tyto rizika zpomalení americké poptávky (především stavebnictví).
Krátkodobý výhled zůstává velmi smíšený, kromě nervozity na finančních trzích zůstávají obavy o dodávky kovů na trhu. Nejpravděpodobnější je stabilizace cen s rizikem, že se prohloubí vybírání zisků. Dlouhodobý výhled (zbytek roku 2008) pro kovy zůstává po posledních růstech neutrální až mírně negativní. Silnou asijskou poptávku (Čína) vyrovnávají rizika ze zpomalení americké poptávky.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.