Úterý 27. července. Svátek má Věroslav.

SRN – Růst HDP v prvním čtvrtletí posílil velmi výrazně víc, než se čekalo

15.05.2008 | 13:00 0 Komentářů

SRN – HDP (q1 2008, q/q, v reálném vyjádření, očištěno o vliv rozdílného počtu pracovních dnů a sezónní efekt):
Skutečnost:   1,5%
Očekávání:       0,5% (Atlantik FT) respektive 0,7% (Bloomberg, Reuters)
Předchozí:        0,3%
SRN – HDP (q1 2008, y/y, v reálném vyjádření, upraveno o kalendářní efekt):
 
Skutečnost:  2,6%
Očekávání:   1,7% (Atlantik FT) respektive 1,8% (Bloomberg)
Předchozí:     1,8%
 
SRN – HDP (q1 2008, y/y, v reálném vyjádření, neupraveno o vliv rozdílného počtu pracovních dnů):
 
Skutečnost:  1,8%                                            
Očekávání:   1,6% (Bloomberg)
Předchozí:    1,6%
 
Rozbor: Rozdíl meziročního růstu HDP SRN po sezónním očištění je způsoben Statistický úřad k údajům uvedl, že na růstu ekonomiky se podílela domácí poptávka, hlavně investice firem rostly jak v mezičtvrtletním tak i meziročním vyjádření, ale také spotřeba. Čistý export dle statistického úřadu k růstu ekonomiky přispěl byť jen v meziročním vyjádření. Statistický úřad k datům také oznámil, že na růst ekonomiky byl vyprodukován 39,8 milionu zaměstnanými, což meziročně představuje růst 686 000 respektive 1,8%.
 
Hodnocení: Zpráva německého HDP velmi výrazně převyšuje naše a tržní očekávání. Detaily budou oznámeny v průběhu května, již nyní je ale zřejmé, že růst ekonomiky vytáhly hlavně investice firem. Zpráva potvrzuje, že zpomalení růstu ekonomiky ve prvním čtvrtletí nedostavilo, naopak, růst ekonomiky výrazně zrychlil! Ekonomika si poradila s drahou ropou, eurem a zpomalením růstu americké ekonomiky a také vysokými úrokovými sazbami, lépe než jiné ekonomiky Eurozóny. Čekáme, že zpomalení růstu ekonomiky kvůli zmíněným  důvodům nastane nejpozději ve druhém pololetí, velmi robustní údaje za první čtvrtletí ale výrazně vylepší projekci růstu HDP za první pololetí a za letošní a zřejmě i příští rok.
 
Dopad na finanční trhy: Zpráva je dobrá pro euro a akcie, nepříznivá pro dluhopisy, mirně nad očekáváním byl také později zveřejněný růst HDP Francie v prvním čtvrtletí a stejně jako v Německu zpráva neukázala zpomalení růstu ekonomiky. Dopad na trhy je podobný jako v případě HDP SRN. Euro po zprávách k dolaru sílí.
 
Dopad na výhled monetární politiky: Zpráva je v souladu s naším očekáváním, že ECB hlavní úrokovou sazbu nebude v příštích měsících měnit, doba kdy zůstane beze změny se ale zřejmě natáhne do třetího až čtvrtého čtvrtletí hlavně kvůli inflačnímu nebezpečí, snižujeme taky odhad její poklesu na 50bps kvůli předpokládanému oslabení růstu HDP a inflačních tlaků

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.