Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

SRN – Index ZEW sentimentu ek. očekávání v květnu nečekaně klesl, index sentimentu současné situace ale vzrostl

20.05.2008 | 16:04 0 Komentářů

SRN – Index ZEW sentimentu ek. očekávání (sez. očištěná data, 05 2008)
 
Skutečnost: -41,4
Očekávání:  -39,0 (Atlantik FT) respektive –37,5 (Reuters) respektive –37,0 (Bloomberg)
Předchozí:    -40,7
 
Rozbor: Institut k údajům uvedl, inflační nebezpečí zůstávají vysoká, což by mělo nepříznivě ovlivnit spotřebu domácností v Německu. Podle ZEWu vyšší refinanční náklady a drahé euro postupně budou mít na firmy vliv. Podle ZEW ekonomický růst může ztratit dynamiku. Na druhou stranu ZEW hovoří o výrazném vzestupu ekonomických očekávání pro Spojené státy americké a tím i pro německý exportní průmysl. Podle institutu index ZEW současné situace v květnu vzrostl na 38,6 z 33,2. Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání Eurozóny v květnu vzrostl na -43,6 z -44,8 v dubnu a index ZEW sentimentu současné situace Eurozóny v květnu klesl na 11,4 z 15,5 v dubnu. Podle prezidenta institu Wolfganga Franze se domnívá, že nejhorší mají finanční trhy za sebou, ale  některá nebezpečí ještě zůstávají. Podle Franze se růst německého HDP z prvního čtvrtletí nebude opakovat, změna HDP SRN ve druhém čtvrtletí se dle něj může pohybovat kolem nuly. Podle něj je realistické čekat pro tento rok růst HDP SRN 2,0%. 
 
Hodnocení: Zpráva je smíšená, když nečekané oslabení ekonomických očekávání kompenzuje vzestup solidního indexu současné situace SRN dokazuje, že německá ekonomika velmi dobře odolává nepříznivým parametrům světové ekonomiky, zpomalení růstu americké ekonomiky, drahé ropě a euru. Výrazně slabší očekávání citelného zpomalení růstu ekonomiky jsou také odrazem právě vysoké srovnávací základny současnosti. na druhou stranu zpráva potvrzuje, že ekonomická výkonnost Eurozóny je výrazně slabší, než v případě SRN, jiné země Eurozóny pociťují očekávané slábnutí růstu HDP. Čekáme, že letos růst HDP SRN dosáhne stejně jako loni 2,6% a příští rok čekáme pokles na 1,3% kvůli zmíněným důvodům, v případě Eurozóny čekáme oslabení růstu HDP již letos z 2,6% loni na 1,8% a příští rok na 1,0%.
 
Dopad na finanční trhy: Zpráva tak je smíšená pro trhy, euro po ní k dolaru posiluje k dolaru o 0,2% na 1,563.
 
Dopad na výhled monetární politiky: Zpráva je v souladu s naším očekáváním, že ECB hlavní úrokovou sazbu nebude v příštích měsících měnit, čekáme nejdříve na přelomu třetího a čtvrtého čtvrtletí její snížení, do konce roku o 50bps  

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.