Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Spread mezi ropou WTI a Brent se rozšiřuje kvůli rostoucím zásobám v USA a geopolitickým rizikům

27.02.2015 | 17:43 0 Komentářů

Spread mezi benchmarky ropy WTI a Brent se nadále rozšiřuje. Cena americké ropy WTI v únoru vzrostla o 5,1 %, zatímco ropa Brent zdražila o 16 %. Aktuálně kontrakty WTI s dodáním v dubnu stojí 49 dolarů a Brent se prodává za 61,4 dolaru, spread je tedy více než 12 dolarů.

Důvodem rozšiřování spreadu jsou hlavně rostoucí zásoby v USA a zákaz exportu americké ropy, který by spread mezi WTI a Brent snížil. Rovněž na geopolitická rizika na Blízkém východě je citlivější ropa Brent než WTI.

V následujícím grafu podle dat agentury Bloomberg vidíme vývoj spreadu mezi WTI a Brent za posledních 6 měsíců.

Zásoby ropy v USA se v týdnu končícím 20. února zvýšily o 8,43 mil. na rekordních 434,1 mil. barelů. V Cushingu, místo pro dodání WTI futures, jsou zásoby vyšší o 2,42 mil. na 48,68 mil. barelů. Vzhledem k pracovní kapacitě zásobníků, která je přibližně 71 mil. barelů, se odhaduje, že by se zásobníky v Cushingu mohly naplnit v příštích měsících. Jak se budou zásoby blížit kapacitě zásobníků, tak lze očekávat další pokles cen ropy, nicméně by se už mohlo jednat o dno z několika důvodů. Zásoby rostou rychlejším tempem kvůli sezóně oprav a údržby rafinérií, která bude trvat do června. Podle amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) největší plánované odstávky rafinérií byly právě v únoru. Extrémně nízké teploty v několika částech USA rovněž způsobují odstávky rafinérií. Dalším důvodem je, že se zpomaluje růst produkce ropy z břidlic. Letos by podle odhadů mělo dojít k dočasnému ropnému vrcholu produkce, po kterém by produkce v USA začala klesat. Například EIA odhaduje vrchol v květnu.

Podle EIA celková kapacita zásobníků a rafinérií v září činila 521 mil. barelů. Nicméně se nezapočítává možnost skladovat ropu v ropovodech a u těžařských firem. Podle odhadů by se mohlo jednat o dalších 100 mil. barelů. Na druhé straně se přesně neví, kolik ropy v těchto zásobnících je.

Podle JBC Energy produkce v Iráku za měsíc únor meziměsíčně poklesla z 3,5 mil. b/d na 3,3 mil. Produkce v Libyi se snížila z 320 tisíc b/d na 200 tisíc.

Zdroj: Bloomberg

Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.