Středa 27. ledna. Svátek má Ingrid.

Spotřebitelské ceny se zvyšují u základních i luxusních položek

„Lidé si musí připlatit za potraviny a bydlení, což jsou základní položky spotřebního koše, kterým se při rodinném hospodaření nejde vyhnout,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

„Dovolené se letos prodraží. Kromě růstu cen rekreačních a kulturních služeb si lidé musí sáhnout hlouběji do kapsy i při platbách v restauracích a hotelích,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Meziroční míra inflace v červenci zrychlila růst na 2,9 procenta, což bylo o 0,2 procentního bodu více než v červnu. Některé položky spotřebního koše vzrostly raketovým tempem. Například ceny brambor zaznamenaly meziroční růst o 65,7 procenta. Děje se tak přestože výkupní ceny brambor od zemědělců se od loňského roku příliš nezměnily. Většinu koncové ceny v obchodech však tvoří marže překupníků, zpracovatelů, velkoobchodníků a maloobchodníků. Z potravin dále vzrostly ceny masa o 4,5 procenta, uzenin o 7,0 procenta, sýrů a tvarohů o 5,0 procenta. Nárůst v cenách potravin se promítá i do růstu cen v restauracích a hotelích.

Červencový meziroční růst spotřebitelských cen byl dále znatelný u elektřiny, která zdražila o 10,4 procenta. Již tradičně rostly i další ceny v oddíle bydlení. Například ceny nájemného vzrostly o 4,0 procenta a ceny vodného i stočného shodně o 2,6 procenta. Rovněž zdražily rekreační a kulturní služby.

Přestože se míra inflace drží nad svým cílem, stále se pohybuje ve svém tolerančním pásmu. K růstu inflace přispívá růst příjmů domácností. Zboží a služby zdražují, protože lidé mají více peněz a jsou ochotni je utrácet. Růst cen posléze umožňuje firmám hradit vyšší mzdové náklady za zaměstnance.

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

 

 

Zdroj: BH Securities

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.