Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Spotřebitelská poptávka zůstává pod tlakem

14.09.2009 | 11:47 0 Komentářů

Maloobchodní tržby v červenci meziročně poklesly o 4,9%, což bylo méně než se očekával trh (-5,8%). Klíčovým faktorem se stal opět velký propad prodejů aut (-15,4%). Ovšem i maloobchod (bez moto segmentu) vykázal poklesl tržeb o 1,1%. Tržby za potraviny nominálně poklesly o 1,1%, ale díky poklesu cen reálně vzrostly o 2,9%. Prodej nepotravinářského zboží poklesl o 4,0%.
Po sezónním očištění maloobchodní tržby meziměsíčně vzrostly o 1,1% a meziroční pokles dosáhl 3,1%. Maloobchodní tržby v meziročním srovnání klesají 10 měsíců v řadě.
Spotřebitelská poptávka zústává útažena v důsledku kombinace negativních faktorů – vyšší nezaměstnanost, nižší růst mezd, přísnější úvěrování. Na druhou stranu propad se neprohlubuje a červencové výsledky jsou na podobné úrovni jako ty z června.
Očekáváme, že během druhého pololetí by se ekonomika měla začít stabilizovat. Ovšem stabilizaci spotřebitelské poptávky domácnosti se pravděpodobně dočkáme až na začátku příštího roku, když svoje dno najde trh práce. Celoroční pokles maloobchodních tržeb odhadujeme na úrovni 4%.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.