Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Spotřebitelská poptávka zpomaluje-maloobchodní tržby v lednu +4,1% y/y

18.03.2008 | 10:51 0 Komentářů

Maloobchodní tržby v lednu meziročně vzrostly o 4,1% a zklamaly očekávání (trh: 4,4%; AFT: 6,0%). Zpomalil růst prodejů v motoristickém sektoru (6,0%; 12M průměr 9,3%) a slabší také byly tržby za nepotravinářské zboží (5,1%; 12M průměr 9,3%). Oba sektory přitom v posledních měsících byly hlavní tahouny růstu celého sektoru maloobchodních tržeb. Tržby za potraviny po prosincovém reálném poklesu o 1,9% v lednu vzrostly o 0,7%.

Zrychlení inflace se opět výrazněji projevuje ve výsledcích maloobchodních tržeb hned ve dvou směrech. Nominální růst tržeb za potraviny dosáhl 11,6%, ovšem po odečtení inflace se růst zmenšil na 0,7%. Druhý dopad je patrný ve všech ostatních segmentech. Zrychlení inflace přináší negativní tlak na reálné příjmy domácností a tedy tlak na zpomalení spotřebitelské poptávky. Tento vliv naznačovaly výsledky z konce loňského roku a potvrzují i data z letošního roku. Dalším vlivem je předchozí zvyšování úrokových sazeb (+125 bps za 8 měsíce), přitom v posledních 2-3 letech motorem spotřebitelské poptávky byl nárůst zadlužení.

V letošním roce očekáváme zpomalení maloobchodních tržeb na 4,0-5,0% z růstu 7,7% v loňském roce.
Devizový trh přešel výsledky bez reakce a stagnoval na 25,13 CZK/EUR. Nadále očekáváme, že ČNB nebude do konce roku sazby měnit, mimojiné i díky zpomalení spotřebitelské poptávky.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.