Úterý 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Spotřebitelská důvěra v USA klesla. Je to další příznak blížící se recese?

Předběžná čísla zveřejněná Michiganskou univerzitou naznačují pokles spotřebitelské důvěry ve Spojených státech. Sentiment se zhoršil z 98,4 na 96,6 bodů.  Přestože se jedná o mírný pokles, je nutné ho vnímat v kontextu zhruba desetileté konjunktury americké ekonomiky.

Nálada amerických spotřebitelů se navzdory aktuálnímu poklesu stále nachází blízko předkrizového maxima. Historie nás učí, že recesím v USA téměř vždy předchází zvýšení přirážek amerických vládních dluhopisů (kromě roku 1982). To je něco, co stojí za pozornost. Výnosy desetiletých dluhopisů od října klesly o téměř půl procentního bodu.

Planý poplach?

Podívejme se nyní blíže na čísla spotřebitelské důvěry. Vyhlídky pro nadcházející měsíce jsou příznivé. Pracovní trh, mzdy, stejně jako akciový trh v USA, čeká v blízké době pravděpodobně pozitivní vývoj. Už jen situace na trhu práce má na spotřebitele silný vliv. Míra nezaměstnanosti v USA dosáhla v březnu pouhých 3,8 procent a také mzdy meziročně vzrostly o tři procenta, což je nad desetiletým průměrem, který činní 2,3 procenta. Nehrozí tedy nic, co by mohlo spotřebitelskou důvěru oslabit.

Pozitivní signály vidíme dokonce i na americkém realitním trhu. Dostupnost bydlení se zlepšuje. Podíl hypotečních splátek na výši příjmů domácností je blízko historickému minimu. V lednu na hypotéky směřovalo v průměru jen 17 procent příjmů domácností, zatímco v minulosti to bylo až 23 procent.

Posledním dílkem do mozaiky je pozitivní výsledková sezóna amerických firem za první čtvrtletí. Pokud se tento trend v dalších týdnech potvrdí, mohlo by to pozitivně ovlivnit spotřebitelskou důvěru v dubnu. Údaje budou zveřejněny 17. května. Navzdory aktuálnímu zhoršením tedy žádná katastrofa nehrozí.


O autorovi:

Christopher Dembik je vedoucím oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži. Členem týmu Saxo Bank se stal v roce 2014 a vedoucím makroekonomické strategie je od roku 2016. Zaměřuje se na analýzu monetární politiky a globální makroekonomický vývoj ovlivněný fundamentálními ukazateli, náladou trhu a technickou analýzou.

V roce 2015 získal cenu Thomson Reuters StarMine pro nejlepší makroekonomické předpovědi ve Francii. Pro Saxo Bank tvoří Dembik měsíční Makroekonomické vyhlídky, které se zaměřují na monetární politiku, a pravidelně vydává své analýzy francouzské a polské ekonomiky. Často je citován v mezinárodních zpravodajských médiích, jako jsou např. Bloomberg, TF1 a Newsweek.

Dembik dříve pracoval jako analytik francouzského velvyslanectví v Tel Avivu a během studií na Ekonomickém ústavu Polské akademie věd napsal práci na téma budoucnosti eurozóny.

Christopher Dembik vystudoval fakultu mezinárodních studií na Sciences Po Paris. Jeho rodným jazykem je francouzština, ale mluví také dobře anglicky a španělsky a domluví se trochu hebrejsky.

 

Zdroj: Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.