Pondělí 26. října. Svátek má Erik.

Spotřebitelská důvěra v Německu roste

27.11.2013 | 10:24 0 Komentářů

Německý kompozitní index spotřebitelského komfortu dle Gfk roste pro prosinec na 7,4 b. z listopadových revidovaných 7,1 b. Vzrostly všechny tři dílčí indikátory.

Indikátor ekonomických očekávání je v současnosti na 20,3 b., což je nejvyšší hodnota za více než dva roky. Spotřebitelé v příštích měsících očekávají další zlepšení německé ekonomiky. Optimističtí ohledně vývoje největší evropské ekonomiky jsou rovněž ekonomové. Podle výroční zprávy German Council of Economic Experts by německý HDP měl růst v příštím roce o 1,6 % a navázat tak na letošní mírný růst o 0,4 %. S podobným scénářem počítají i německé podniky. Ifo index podnikatelského klimatu vzrostl v listopadu na nejvyšší hladinu od podzimu 2011.

Indikátor příjmových očekávání se vylepšil o výrazných 12,5 b. na 45,2 b. Na vyšších hodnotách byl indikátor daleko v minulosti a to v březnu 2001, kdy byl na 45,7 b. Očekávání vyšších příjmů vychází ze zlepšeného ekonomického výhledu. Postupně se v Německu snižuje nezaměstnanost. Míra nezaměstnanosti činí v současné době relativně nízkých 5,2 %. Dle German Council of Economic Experts by disponibilní příjem německých domácností měl v příštím roce vzrůst nominálně o 3,4 %. Vzhledem k inflaci pod 2 % se jedná o výrazný růst i v reálném vyjádření.

Indikátor nákupní nálady se posunul výš z již tak vysokých úrovní o 1,3 b. na 45,7 b. Indikátor je na sedmiletém maximu. Stimulem pro růst spotřebitelské nálady je vedle pozitivního vývoje zaměstnanosti a růstu reálných příjmů rovněž nedávné snížení sazeb ECB.

Zdroj: Gfk, Tradingeconomics

Lukáš Brodníček
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.