Sobota 08. května. Je Statní Svátek - Den vítězství.

Spotřebitelská důvěra v eurozóně je na svých nejnižších hodnotách od března 2017

22.11.2018 | 17:53 0 Komentářů

Spotřebitelská důvěra v eurozóně je horší než se čekala. V dalším měsíci budou hodnoty pravděpodobně vylepšeny o „black friday“.

Důvěra spotřebitelů v eurozóně se zhoršuje a pozorně sledovaný indikátor spotřebitelské důvěry je na svých nejnižších hodnotách od března 2017 v důsledku nejistoty týkající se světového ekonomického růstu a zvyšující se volatility na finančních trzích.

Jak jsme uvedli zde, ukazatel v listopadu poklesl na hodnotu -3,9 a spadl velmi značně od začátku roku, podle oficiálních údajů zveřejněných ve čtvrtek. Ekonomové dotázáni zpravodajskou agenturou Reuters očekávali menší pokles do výše -3.

Hlavní ekonom společnosti Pantheon Macroeconomics Claus Vistesen uvedl, že maloobchodní tržby dosáhly nižších hodnot a že volatilita na finančních trzích a zvyšující se nejistota celosvětového hospodářského růstu jsou jediné zdánlivé důvody velkého poklesu.

Dále uvedl, že v příštím měsíci nabudou data pravděpodobně lepších hodnot v důsledku výprodejových akcí „black friady“. Tato vlastnost „black friday“ akcí byla vypozorována v minulém roce, a proto se stejný efekt očekává i tentokrát.

Čtvrteční report je poslední známkou hospodářského zpomalení v eurozóně: data za třetí kvartál zveřejněná v říjnu ukázala, že růst v regionu poklesl na nejnižší úroveň po více než čtyřech letech.

Ve čtvrtek ECB uvedla, že ačkoliv byla nová data jakkoliv slabší než se očekávalo, zůstaly v souladu s pokračující expanzí evropské ekonomiky a postupně rostoucí inflací a zdůraznily, že rizika spojená s výhledem hospodářského růstu mohou být stále hodnocena jako velmi stabilní, ačkoliv rizika spojená s protekcionismem, volatilitou na rozvíjejících se trzích a finančních trzích zůstávají prominentní.

Tomáš Novák, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.