Pondělí 17. května. Svátek má Aneta.

Spotřebitelská důvěra Německa pravděpodobně klesne

24.06.2008 | 11:07 0 Komentářů

Spotřebitelský sentiment Německa je v největší ekonomice eurozóny zasažen rekordními cenami energií a klesá na 30-měsíční minima uvedl poslední průzkum. Průzkum spotřebitelské důvěry GFK mezi 2000 domácnostmi se pro červenec zhoršil z revidované červnové hodnoty 4,7 na 3,9bodů. Před rokem dosahoval index spotřebitelské důvěry 7,4bodů. Poslední data jsou neslabší od prosince 2005 kdy index klesl na 3,5bodu.

Všechny tři subindexy výdajové plány, osobní příjmy a ekonomický výhled zaznamenaly zhoršení. Podle ekonoma UniCredit Markets Andrease Reese výsledek odráží nejenom pokles kupní síly, v části rovnice je snížení reálných mezd a ztráta důvěry v budoucí růst ekonomiky. GFK v prohlášení uvedla že očekává v následujících měsících inflaci Německa okolo 3% a snižuje letošní výhled pro růst spotřeby Německa na 0,5% z předchozích 1,0%.

Pondělní průzkumu podnikatelkého sentimentu Ifo klesl v červnu na 18-měsíční minimum a signalizuje zpomalení ekonomické aktivity Německa sužovanou rekordními cenami ropy, krizí úvěrového trhu a silným eurem.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.