Čtvrtek 17. června. Svátek má Adolf.

Společnosti RWE a E.ON úspěšně prošly stresovými testy ohledně zavření jaderných elektráren

12.10.2015 | 09:23 0 Komentářů

Německé ministerstvo ekonomiky oznámilo, že německé energetické společnosti RWE (RWE) a E.ON (EOAN) úspěšně prošly stresovými testy německé vlády ohledně kapitálu na zavření jaderných elektráren. Na druhé straně testy rovněž ukázaly, že náklady by mohly výrazně převýšit vyhrazené prostředky společností pro tento účel.

Akcie společností RWE a E.ON se za poslední rok výrazně propadly i z důvodu mimořádné nejistoty ohledně nákladů spojených se zavřením jaderných elektráren v Německu. Za posledních 12 měsíců akcie E.ON jsou níže o 25 %, zatímco RWE dokonce zaznamenalo propad o 50 %. Kromě společností RWE a E.ON jsou pod tlakem i společnosti ENBW a Vattenfall. Všechny jaderné elektrárny by podle německé kanclářky Angely Merkelové měly být uzavřeny do roku 2022. Německá vláda se rozhodla naplánovat uzavřít jaderné elektrárny po katastrofě v japonské Fukushimě v roce 2011.

Ministerstvo zadalo auditorské firmě Warth & Klein Thornton analyzovat rozvahu energetických společností, zda vyhrazené prostředky k pokrytí nákladů spojených se zavřením jaderných elektráren budou stačit. Konkrétně se například jedná o náklady spojené s jaderným odpadem. Společnosti si vyhradily 38,3 mld. EUR.

Auditorská firma zkoumala rozvahu v šesti potenciálních scénářích při různých úrokových sazbách a růstu nákladů. Rozpětí nákladů stanovila od 25 do 77 mld. EUR.

Nejhorší scénář ukazuje, že by společnosti musely vynahradit o 40 mld. EUR více, než mají vyhrazeno. Testy ukázaly, že celkově aktiva společností dosahují hodnoty 83 mld. EUR.

Tento rok německé společnosti ztratily 20 mld. EUR tržní kapitalizace kvůli nízkým cenám energií, rostoucí konkurenci obnovitelných zdrojů a nejistoty ohledně nákladů u zavření jaderných elektráren.

Akcie na zprávu reagují výrazným růstem. E.ON (EOAN) roste o 8,33 % a vrací se téměř na 10 EUR, zatímco RWE (RWE) posiluje o 10,8 % na 13,57 EUR.

Zdroj: Reuters

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.