Čtvrtek 22. dubna. Svátek má Evžénie.

Společnost Shell koupí producenta plynu BG Group za 70 mld. dolarů

08.04.2015 | 09:38 0 Komentářů

Včera se objevily spekulace ohledně převzetí producenta plynu BG Group společností Royal Dutch Shell, které se dnes potvrdily. Energetická společnost, která těží a zpracovává ropu, Shell odsouhlasila nákup BG Group za 70 mld. dolarů formou hotovosti a akcií. V ropném a plynovém průmyslu se jedná o největší akvizici nejméně za posledních 10 let.

Transakce je zajímavá i tím, že proběhne na pozadí nízkých cen ropy a mohla by spustit řadu fúzí a akvizic v ropném sektoru, protože největší firmy jsou tlačeny ke snižování provozních nákladů.

Shell zaplatí 383 pencí v hotovosti a 0,4454 vlastní akcie za každou akcii společnosti BG Group. Tržní kapitalizace společnosti Shell s BG Group bude dvakrát větší než British Petroleum a překoná i Chevron.

Společnost Shell byla průkopníkem v segmentu zkapalňování zemního plynu (LNG) a jeho přepravou tankery před řadou let. Například konkurenční Chevron počítá s tím, že LNG bude hrát stále větší roli v rozvíjejících ekonomikách, protože budou nahrazovat uhlí čistšími energetickými zdroji. ¨

Akcie BG Group v Londýně rostou o 38 % na 1263 liber, zatímco akcie Shell klesají o 1,91 % na 2054 liber.

Zdroj: Bloomberg

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.