Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

Společnost Oracle oznámila výsledky za 3Q a výhled na příští čtvrtletí

18.03.2015 | 09:57 0 Komentářů

Softwarová společnost Oracle (ORCL) včera po uzavření trhů oznámila výsledky za 3Q. Tržby nepřekonaly očekávání analytiků oslovených agenturou Bloomberg. Nepříznivě se do výsledků projevilo posílení amerického dolaru a slabší poptávka firem po cloudovém softwaru.

Tržby za období končícím 28. února činily 9,33 mld. dolarů a upravený zisk bez mimořádných položek byl 68 centů na akcii. Analytici očekávali tržby na úrovni 9,47 mld. dolarů a zisk byl v souladu s očekáváním 68 centů.

Společnost Oracle oznámila, že bez vlivu silného dolaru by se tržby zvýšily o 6 %. Tato informace investory potěšila, protože firemní strategie se může zdát jako úspěšná.

Výrobce softwaru rovněž zvýšil dividendu o 25 % na 15 centů na akcii. Poslední navýšení podle dat z Bloombergu proběhlo v roce 2013. Čistý zisk za 3Q se meziročně snížil z 2,57 mld. dolarů (56 centů na akcii) na 2,5 mld. dolarů (56 centů na akcii).

Oracle se zabývá poskytováním řešení při vytváření databází hlavně pro firemní klientelu. Například se jedná o ukládání, třídění, správu a analýzu velkého objemu dat.
Larry Ellison, zakladatel společnosti a výkonný technologický ředitel, je ohledně budoucnosti výsledků v cloudovém sektoru optimistou. Larry Ellison očekává, že do konce kalendářního roku Oracle z cloudu vydělá více peněz než konkurenční společnost Salesforce.com.

Podle vedení společnosti by upravený zisk v příštím čtvrtletí měl činit 90-96 centů na akcii. Tržby by bez započtení efektu měnových kurzů měly růst o 1-6 %.

Silný dolar je problém i pro další společnosti v technologickém sektoru. Kupříkladu Hewlett-Packard a IBM snížily výhledy kvůli očekávání silného dolaru, protože se s posilujícím dolarem snižují tržby mimo USA. Podle dat agentury Bloomberg 56 % tržeb společnosti Oracle pochází z neamerických trhů.

Tržby z prodejů aktualizací a podpory se ve 3Q zvýšily o 2 % na 4,66 mld. dolarů, což je skoro 50 % celkových tržeb. U prodeje nových licencí se tržby snížily z 2,13 mld. dolarů na 1,98 mld. dolarů.

Akcie (ORCL) v poobchodní fázi posílily o 1,66 % na 42,87 dolaru. Za posledních 12 měsíců akcie vzrostly o 14 %. Tržní kapitalizace společnosti činí 190,6 mld. dolarů.

Zdroj: Bloomberg

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.